15.11.2019 10:50 2 mike
W czwartek (14 listopada) ogłoszono rozstrzygnięcie XIV edycji Wejherowskiego Konkursu Literackiego „Powiew Weny”. Łącznie nadesłano niemal 30 prac. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie, oraz pieniężne, które wręczył Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa.
Wejherowski Konkurs Literacki „Powiew Weny” na dobre już wpisał się w tradycję przedsięwzięć kulturalnych realizowanych w mieście i cieszy się powodzeniem wśród twórców różnorodnych form literackich, nie tylko w Wejherowie. Tradycyjnie już konkurs miał charakter otwarty i był skierowany zarówno do młodzieży, jak i dorosłych (powyżej 20 lat), którzy rywalizowali w dwóch grupach wiekowych.
– Kolejny rok pokazuje, że mamy wielu utalentowanych twórców w naszym regionie. Myślę, że jest to najważniejsza wartość tego konkursu. Zarówno debiutanci, jak i bardziej zaawansowani twórcy mają możliwość pokazania tego, co piszą, czasami po prostu do szuflady – mówi Ewelina Magdziarczyk-Plebanek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Wejherowie.
Fot. Damian Klechowicz/TTM
Motto tegorocznej edycji „Powiewu Weny” zaczerpnięto z twórczości Lwa Tołstoja: „Czas to szansa dla wolności”. Miało ono nawiązywać zarówno do 30. rocznicy obrad Okrągłego Stołu, jak i częściowo wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku.
– To, co się wyłoni na kartce, zawsze jest wypadkową wrażliwości autora. Po raz kolejny piszący, zwłaszcza młodzież, pokazali, że są wrażliwymi ludźmi, którzy uważnie oglądają rzeczywistość wokół nas, mają szeroko otwarte oczy i widzą, co się wokół dzieje. W utworach pojawia się wiele dosadnych wniosków, co dla nas jest zawsze bardzo ciekawą perspektywą – zaznacza Ewelina Magdziarczyk-Plebanek.
Młodsi i starsi miłośnicy słowa pisanego mogli wybrać rodzaj literacki zgłoszonego utworu. Można był zatem postawić na prozę (do 10 stron maszynopisu) lub nadesłać trzy dzieła poetyckie. W jury, oprócz dyrektor wejherowskiej biblioteki, zasiedli również Michał Jeliński, kierownik Wydziału Kultury, Spraw Społecznych, Promocji i Turystyki w Urzędu Miasta Wejherowo; Piotr Schmandt, pisarz, pracownik Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej; oraz Daniel Odija, pisarz, dziennikarz, publicysta i animator kultury.
Pierwsze miejsce w kategorii proza wśród dorosłych pisarzy przypadło Paulinie Melcer z Wejherowa, na co dzień studentce pedagogiki specjalnej na Uniwersytecie Gdańskim.
– To już moja trzecia edycja konkursu, wcześniej startowałam w kategorii młodzieżowej. W ubiegłym roku też byłam laureatką, dlatego postanowiłam spróbować swoich sił również w tym roku – powiedziała autorka. I dodała, że traktuje pisanie hobbystycznie, choć nie wyklucza, że może to być dla niej droga życiowa.
Zdecydowanie tegoroczny konkurs zdominowały panie, które zdobyły aż osiem spośród dziewięciu głównych nagród.
Kategoria A (16–19 lat)
Oliwia Lejman
Martyna Rutkowska
Wiktoria Konkel
Kategoria B (powyżej 20 lat)
Poezja
Hanna Makurat-Snuzik
Barbara Malawska
Klaudia Janiak
Proza
Paulina Melcer
Maria Krzywda
Jerzy Kozerski
Fot. Damian Klechowicz/TTM
W trakcie rozstrzygnięcia konkursu można było zapoznać się z fragmentami nagrodzonych utworów, które zaprezentowali członkowie bibliotecznej grupy teatralnej „Errata”. Jak podkreślali przedstawiciele jury, nadesłane teksty stały na wysokim poziomie. Zostaną one zebrane w publikacji pokonkursowej. Wydarzenie odbywało się pod patronatem Krzysztofa Hildebrandta, prezydenta Wejherowa.