28.10.2019 14:00 1 rp/TTM

Radni powiatu zajęli się oświatą

Fot. Marek Trybański/TTM

Przed weekendem (25 października) odbyła się X sesja Rady Powiatu Wejherowskiego, na której radni zajmowali się m.in. sprawami dotyczącymi oświaty. Spośród innych tematów poruszono kwestię dotacji na drogi i zagospodarowania funduszy z PFRON.

Głównym punktem piątkowych obrad była informacja o stanie realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2018/2019, a więc związanych m.in. z przygotowaniami do przyjęcia podwójnego rocznika oraz z rezultatami tegorocznych egzaminów maturalnych.

Te wyniki zawsze oscylują na poziomie 80 procent – tłumaczy Gabriela Lisius, starosta wejherowski. – Są nieco lepsze, patrząc na skalę Pomorza, ale z kolei nieco gorze niż na poziomie całego kraju. Ale sytuacja jest porównywalna. Do tego wyniku zaliczają się także licea wieczorowe i technika.

Fot. Marek Trybański/TTM

Sporym wyzwaniem okazały się podwyżki dla nauczycieli.

Jako organ prowadzący nie mamy za dużo do powiedzenia, trzeba te pieniądze wypłacić – zaznacza Józef Reszke, przewodniczący Rady Powiatu Wejherowskiego. – Mamy tylko nadzieję, że rząd zwiększy subwencję oświatową na te wynagrodzenia. To się okaże na początku roku.

Zdaniem radnych 1,5 mln zł subwencji, które dotarły do samorządu nie wystarcza, aby pokryć zadania oświatowe. Powiat musiał dołożyć do tych celów 20 milionów złotych.

Fot. Marek Trybański/TTM

Bardziej pozytywne informacje, które pojawiły się na sesji, dotyczą otrzymanych dotacji w kwocie ponad 5 milionów 600 tysięcy złotych z Funduszy Dróg Samorządowych, a także dodatkowych środków w wysokości ponad 200 tysięcy złotych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, które będą przeznaczone na dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych i zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24