28.10.2019 13:01 0 NW/pomorskie.eu

Poznaliśmy laureatów Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza

Źródło: Pomorskie.eu

W czwartek (24 października) odbyło się spotkanie miłośników literatury, którzy przybyli do gdańskiego Centrum św. Jana, by m.in. dowiedzieć się, kto został laureatem tegorocznego konkursu.

Tegoroczna edycja Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza odbyła się po raz drugi. „Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej i „Gdańskie ogrody” Ewy Barylewskiej-Szymańskiej, Katarzyny Rozmarynowskiej, Zofii Maciakowskiej i Wojciecha Szymańskiego – to książki, które w tym roku zostały nagrodzone.

Źródło: Pomorskie.eu

Ponadto kolejny raz przyznano także wyróżnienie za całokształt działań literackich, z którego cieszyć może się Aleksander Jurewicz – poeta, prozaik i eseista. Pisarz w latach 70. i 80. wydał kilka tomików wierszy, które stanowiły swego rodzaju zapis własnych przeżyć: „Sen, który na pewnie nie był miłością” czy „Po drugiej stronie”. Jednak tytuł, który najbardziej kojarzony jest z autorem, to „Lida” – książka, za którą Jurewicz otrzymał Nagrodę Czesława Miłosza. Na dalszych etapach kariery twórczej pisarz stworzył w 2006 roku „Popiół i wiatr” – uzyskała ona wówczas nominację do Nagrody Nike.

Źródło: Pomorskie.eu

Natomiast do Krystyny Lewny trafiła Kaszubska Nagroda Literacka. Kapituła zdecydowała się nagrodzić pochodzącą z Domatowa pisarkę za opowiadania w „Stegnie”, ze względu na ściśle regionalny charakter oraz specyfikę językową. Jak zaznacza Pomorskie.eu – autorka konsekwentnie kreowała portrety psychologiczne kobiet oraz poruszała rematu tabu, związane z rolą kobiety w tradycyjnym modelu rodziny.

Źródło: Pomorskie.eu

Samorząd Województwa Pomorskiego nagradza pomorskich autorów bądź tych, którzy odwołują się do Pomorza. Jak podaje Pomorskie.eu zwycięski „Latawiec z betonu” to książka, w której głównym motorem zdarzeń jest bezimienny Inżynier. Równie ważny jest jednak także Falowiec – skonstruowany przez Inżyniera modernistyczny blok, stojący pośród łąk gdańskiego Przymorza.

Źródło: Pomorskie.eu

Źródło: Pomorskie.eu

„Gdańskie ogrody”, które otrzymały tytuł Pomorskiej Książki Roku, przybliżają historię prywatnych założeń ogrodowych, a także parków i miejskich zieleńców Gdańska. Ukazuje najbardziej znane ogrody obecne w świadomości gdańszczan do dziś, jak ogród opacki w Oliwie, oraz założenia nieistniejące, zapomniane lub zachowane jedynie w pamięci wąskiego grona fachowców, czytamy na stronie Pomorskie.eu.

Źródło: Pomorskie.eu

Źródło: Pomorskie.eu

W jury Pomorskiej Nagrody Literackiej zasiedli przewodniczący prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski, Bożena Orczykowska, Elżbieta Pękała oraz dr hab. Katarzyna Szalewska. O nagrodach przyznanych pisarzom w Kaszubskiej Nagrodzie Literackiej zadecydowali przewodniczący dr Artur Jabłoński, Stanisław Janke i dr Dariusz Majkowski.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24