23.10.2019 20:40 0 NW/Fundacja Dźwięki Wolności

Muzyka chóralna wybrzmi podczas Piaśnickiej Mszy Żałobnej

Źródło: Fundacja Dźwięki Wolności

W sobotę 26 października w Sanktuarium Piaśnickim w Wejherowie zabrzmi muzyka chóralna. Koncert „Piaśnicka Msza Żałobna” swą premierę będzie miała w 80. rocznicę rozpoczęcia eksterminacji mieszkańców Kaszub i Pomorza w Lasach Piaśnickich.

Piaśnicka Msza Żałobna jest swoistym epitafium pamięci ludzi, którzy zostali pomordowani w lasach piaśnickich. Kompozycja ma charakter dziewięciopieśniowego Requiem podług obrządku rzymskiego. Tekst swoim przesłaniem odbiega od tradycyjnej Missa pro defunctis, jednak swoją symboliką opowiadaną słowem hołdu i czci określa jej najważniejsze fragmenty (Sanctus, Agnus Dei) – podaje Fundacja Dźwięki Wolności.

Pod dyrekcją Magdaleny Stenki zaśpiewają chóry: Elishama (Chwaszczyno), Kosakowianie (Kosakowo), Sounds of Freedom (Gdynia, Kosakowo) i Strzelenka (Tuchom), Viola (Gdynia). Koncert odbędzie się w sobotę 26 października o godzinie 19:00.

Źródło: Fundacja Dźwięki Wolności

Koncert trwa około pięćdziesiąt minut i składa się z dziewięciu pieśni, które poruszają dziewięć tematów muzycznych o charakterze psalmu czy pieśni. Wszystkie jednak skupione są wokół jednego lasu-cmentarza. Podczas Piaśnickiej Mszy zebrani usłyszą utwory instrumentalne ale przede wszystkim wokalne, śpiewane na cztery głosy.

Kompozytorem pieśni jest Karol Krefta, dyrygent Chóru Strzelenka i akompaniator Chóru Elishama. Słowa napisał Mariusz Sieraczkiewicz, dziennikarz i autor tekstów. Natomiast za przygotowanie chóralne odpowiedzialna była Magdalena Stenka, nauczycielka muzyki oraz dyrygent Chóru Sounds of Freedom i Elishama.

Źródło: Fundacja Dźwięki Wolności

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Dźwięki Wolności. Nad wszystkim czuwa Komitet Honorowy, na którego czele stoją ks. Piotr Gruba (Dziekan Dekanatu Kielno, Proboszcz Parafii pw. ŚŚ Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie) i ks. prałat Daniel Nowak (Dziekan Dekanatu w Wejherowie i Proboszcz Parafii pw. Chrystusa Króla i Bł. alicji Kotowskiej w Wejherowie).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24