20.10.2019 09:07 0 NW/Stacja Kultura Rumia

Wspólnymi siłami stworzyli fantasy

Fot. Stacja Kultura/Facebook

Spotykali się na warsztatach literackich w ramach projektu „Piszemy fantasy”. Teraz premierę będzie miała ich antologia pn. „Magia i cała reszta.”, w której znajdują się intrygujące opowiadania, powstałe dzięki niesamowitej wyobraźni autorek i autorów.

W środę 30 października odbędzie się uroczysta premiera antologii „Magia i cała reszta”. Autorzy wraz z słuchaczami spotkają się o godzinie 18:30 w Stacji Kultura w Rumi. Spotkanie poprowadzi Elżbieta Żukowska, która prowadziła także warsztaty literackie „Piszemy fantasy” i jest redaktorem wspomnianej antologii.

Wszystko zaczęło się od projektu „Od Mitu do Fantasy”, poświęconego literaturze fantasy oraz odkrywaniu jej źródeł inspiracji w mitologii, ze szczególnym uwzględnieniem motywów pojawiających się w mitologii słowiańskiej, podkreśla Stacja Kultura.

Oprócz warsztatów, w ramach projektu odbyły się także spotkania z autorami gatunku fantastycznego, m.in. z Robertem Wegnerem, który jest autorem cyklu „Opowieści z meekhańskiego pogranicza”. Uczestnicy brali również udział w wykładach poświęconych przenikaniu się mitologii i twórczości fantasy.

„Projekt „Od Mitu do Fantasy”, którego częścią jest oddawana do rąk czytelników antologia „Magia i cała reszta”, nawiązuje do myśli, iż jednym ze źródeł fantasy jest mit. Łączy w ten sposób stare z nowym, to, co zaprzeszłe z tym, co bardzo aktualne, opowieści bajeczne z kulturą popularną. Ale nie znajdziecie w poniższych tekstach typowych mitycznych historii. Mit jest bowiem jedynie impulsem, nawiązaniem, jego schemat fabularny pomaga zbudować atrakcyjny przebieg akcji, ale wszystko to, co dzieje się w poszczególnych opowiadaniach jest dziełem autorskiej wyobraźni – czytamy we fragmencie posłowia antologii.

Autorami lektury są: Sonja Block, Grzegorz Bryszewski, Andrzej Lanc, Jakub Łukaczyński, Virginia Adela Macholl, Sławek Mikołajczyk, Sofija Pogrebniak, Ania Sabara, Karolina Stefaniak, Magda Zawadzka-Sołtysek.

Program „Od Mitu do Fantasy” realizowany jest w ramach projektu „Słowiańskie fantasy”. Na jego realizację Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi otrzymała dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Fot. Stacja Kultura Rumia


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24