04.10.2019 20:05 3 NW/gdynia.pl

Gdynia coraz bliżej wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO

mat.pras

Rok temu pisaliśmy o tym, że Gdyńskie Śródmieście ma szansę trafić na Listę Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Starania o wpisanie jej na tę listę weszły w nową fazę.

O tym, że Gdynia ma plany, by jej modernistyczne Śródmieście znalazło się na Liście Światowego Dziedzictwa Narodowego UNESCO pisaliśmy tutaj. Plany te stają się coraz bardziej realne. Gdynia została wpisana na listę tentatywną, która jest ostatnim krokiem przed wpisaniem na listę zasadniczą, czytamy na stronie gdynia.pl. Z tej okazji w czwartek (3 października) rozpoczęła się konferencja, która zgromadziła prawie pełną salę słuchaczy i 32 prelegentów z 9 krajów. Informację o wpisaniu Śródmieścia Gdyni na wyżej wspomnianą listę tenatywną UNESCO przekazał przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Magdalena Marcinkowska. Odczytała ona list od minister Magdaleny Gawin, Generalnego Konserwatora Zabytków.

Z przyjemnością pragnę Państwa poinformować, że w zeszłym tygodniu wysłałam do Centrum Światowego Dziedzictwa UNESCO w Paryżu wniosek o umieszczenie na niej modernistycznego Śródmieścia Gdyni. Tym samym otworzyliśmy drogę do wpisania założenia urbanistycznego Gdyni na listę UNESCO. Serdecznie gratuluję władzom miasta oraz mieszkańcom Gdyni. Nie dziwi zatem, że jedna z najważniejszych i międzynarodowych konferencji poświęconych architekturze współczesnej odbywa się w tym magicznym miejscu. Gratuluję prezydentowi Gdyni, Wojciechowi Szczurkowi, złożenia wniosku do UNESCO – czytamy w liście.

Źródło: gdynia.pl

Droga Gdyni do bycia oficjalnym pretendentem do Listy Światowego Dziedzictwa dzieli się na kilka etapów. Specjalny zespół – Miejskie Biuro Konserwatora Zabytków zostało powołane prawie dwadzieścia lat temu. Dzięki wysiłkom i determinacji w 2015 roku modernistyczny układ Śródmieścia został uznany za Pomnik Historii. Tytuł ten jest niezwykle istotny dla miasta, gdyż jest to najwyższa kategoria ochrony zabytku, jaką stosuje się w Polsce. Modernizm gdyński stał się swego rodzaju ikoną i cechą charakterystyczną dla miasta. Został stworzony m.in Gdyński Szlak Modernizmu, Open House Festiwal czy Weekend Architektury. Aby wpisano Gdynię na listę tentatywną należało także pochylić się nad pracą nad samym wnioskiem, który sfinalizował dr inż.arch Marek Stępa, wieloletni wiceprezydent Gdyni. Śródmieście znajduje się wśród pięciu polskich kandydatów. Aktualnie, łącznie ze Śródmieściem Gdyni, na liście tenatywnej znajduje się pięć miejsc z Polski, z czego dwa to miejsca cenne przyrodniczo (Puszcza Karpacka i Przełom Dunajca w Pieninach), a trzy związane są z kulturą i działalnością człowieka: Modernistyczne Śródmieście, Kanał Augustowski i Gdańsk - Miasto Pamięci i Wolności, czytamy na stronie gdynia.pl

Źródło: gdynia.pl

Modernizm gdyński uważany jest przez wielu architektów za niezwykle wartościowy. Doktor Jeremie Hoffman, dyrektor wydziału ochrony zabytków miasta w Tel Aviv-Jafa pokochał Gdynię za m.in jej spójność urbanistyczną.

Wiedza o Gdyni nie jest wciąż duża w Izraelu, próbuję wciągać ludzi w opowiadanie historii o tym mieście, ponieważ to jest niezwykłe miasto. To moja czwarta wizyta w Gdyni. Wczoraj, wczesnym rankiem, było zimno i podobnie jak poprzednio poszedłem na spacer na Molo Południowe, tam gdzie stoi Akwarium, marina i budynek Wydziału Nawigacji. Wciąż odkrywam na nowo tę architekturę. Myślę, że jest ona fascynująca i chociaż tyle razy już widziałem ten budynek, to za każdym razem na nowo odkrywam jakość tej architektury. To niesamowite. Jej wartość powinna być szeroko rozpowszechniona na całym świecie jako wartość uniwersalna i nie chodzi tu wyłącznie o Gdynię jako taką. Reprezentuje ona zmagania o niepodległość, zmagania o to, by uczynić kraj otwartym, aby otworzyć miasto na świat, to jest bardzo ważna historia. Każdy powinien czerpać z tego jakąś naukę. To nie jest tylko opowieść o architekturze, ale opowieść o mieście, o porcie, o wizji – mówi dr Jeremie Hoffmann.

Jak podaje gdynia.pl Polska ma na właściwej Liście Światowego Dziedzictwa piętnaście obiektów i miejsc kulturowych i jeden obszar przyrodniczy. W województwie pomorskim znajduje się do tej pory tylko jeden obiekty – zamek w Malborku. Gdynia ma realne szanse na to, by wkrótce znaleźć się w tymże gronie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...