16.10.2018 15:00 0 Kwt/UM Gdynia

Gdyńskie Śródmieście może trafić na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Mat. pras.

W Gdyni powołano specjalny zespół, którego zadaniem będzie wprowadzenie historycznego Śródmieścia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aby znaleźć się na prestiżowej liście, wnioskodawcy muszą przejść wieloetapowy i długotrwały proces.

Zadaniem zespołu jest dbanie o międzynarodową promocję Śródmieścia Gdyni, który jest zabytkiem architektury i urbanistyki modernistycznej.

Będziemy zajmować się tym, co w zasadzie robimy już od dawna, z tym że teraz wyraźnie został określony cel. Jest nim wpis na tzw. Tentative list, czyli listę oczekujących na nominację do wpisu na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO – mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W celu znalezienia się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, wnioskodawcy są zobligowani do przejścia wieloetapowego i długotrwałego procesu. Najpierw Śródmieście musi zyskać status Pomnika Historii, następnie urzędnicy muszą wnioskować o wpisanie go na tzw. wstępną listę (Tentative List) UNESCO. W trakcie kolejnych działań nastąpi weryfikacja dokumentów, zewnętrzna ewaluacja wniosku, jego przedstawienie Komitetowi Światowego Dziedzictwa i wreszcie – otrzymanie wpisu.

Pamiętajmy, że wpis na listę przyznawany jest tylko raz w roku i do tego trzeba trafić w rok, w którym będą się zajmować takimi zabytkami jak nasz, w tym rejonie świata i z tego okresu, tutaj procedura jest długotrwała – dodaje wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W Polsce znajduje się 15 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, z czego 14 to obiekty dziedzictwa kulturowego, a jeden – przyrodniczego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24