24.08.2019 21:26 3 Kwt/UM Gdynia

„Tajemniczy ogród” pomoże pacjentom wrócić do zdrowia

fot. Magdalena Czernek/UM Gdynia

Na tarasie przy Oddziale Onkologii Klinicznej Szpitala Morskiego im. PCK powstał „Tajemniczy ogród”. Jest to przestrzeń do kontaktu z naturą dla pacjentów, którzy spędzają w szpitalu wiele dni. Ma im pomagać w terapii i dochodzeniu do zdrowia.

Taras mieści się w budynku nr 26 Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni i liczy 150-metrów. Miejsce to przeszło metamorfozę i zamieniło się w ogród. Stanęły tam donice wypełnione roślinami, ławki, stoliki i krzesła.

To miejsce, w którym pacjenci mogą na chwilę oderwać się od szpitalnej bieli oraz powagi tego miejsca i przenieść się w zielony, troszkę bajkowy świat. Z pewnością pomoże im to odzyskać równowagę. Wymarzyłam sobie, że mój oddział nie będzie przestrzenią służącą tylko leczeniu chorób fizycznych, ale też takim miejscem, w którym choć trochę można poprawić stan psychiczny pacjentów. Mam nadzieję, że ogród pomoże im także w terapii – mówi dr n. med. Iwona Danielewicz, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni.

Na tarasie pacjentów czeka towarzystwo brzóz, iglaków, pnączy i traw. Koszt realizacji „Tajemniczego ogrodu” oszacowano na ponad 50 tysięcy złotych. Szpital zorganizował zbiórkę publiczną, w której prosił o pomoc w zebraniu potrzebnej sumy. Gdynianie i wiele innych osób wielkiego serca nie zawiodło. Najmniejsza wpłata wyniosła 5 złotych, a największa 25 tysięcy złotych.

Projekt jest nietypowy, bo pierwszy raz, tak szeroko, zaprosiliśmy do udziału w nim społeczeństwo i naszych przyjaciół. Okazało się, że mamy wielu darczyńców, którzy utożsamiają się z naszym szpitalem. Spróbowaliśmy formulą zrzutka.pl zarazić ludzi pozytywną energią, którą ma pani ordynator ze swoim zespołem. To ona podsunęła nam pomysł zagospodarowania tego miejsca, które jest bardzo ważne dla pacjentów i ich rodzin. Takie działanie przypomina nam czasy, kiedy czytaliśmy „Tajemniczy ogród” i mogliśmy przez to poznać siłę natury na kartach książki. Konsekwentnie realizujemy upiększanie terenu w zieleń już od jakiegoś czasu. Szpital jest położony w pięknym miejscu, a my przywiązujemy dużą wagę do oddziaływania na pacjentów nie tylko poprzez sam proces leczenia, ale również poprzez otoczenie. Pierwsze takie zielone miejsce powstało już w zeszłym roku, przy hostelu, dla pacjentów przebywających w tamtych pokojach – mówi Jolanta Sobierańska-Grenda, prezes zarządu Szpitali Pomorskich.

Projekt ogrodu przygotowała wolontariuszka współpracująca z placówką. A powstałą przestrzeń chwalą pacjenci szpitala. Jak sami przyznają, możliwość spędzenia czasu w tak miłym otoczeniu była im bardzo potrzebna.

fot. Magdalena Czernek/UM Gdynia


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24