22.08.2019 10:20 1 mike/KMP Gdynia

Przestępcy nadal nie odpuszczają seniorom

Zdjęcie ilustracyjne/archiwum

Setki tysięcy złotych stracili już seniorzy w całej Polsce wskutek działań przestępców, którzy, podając się za członków rodziny lub, coraz częściej, za policjantów, potrafią skutecznie wyłudzić od nich pieniądze. Do kilku podobnych zdarzeń doszło ostatnio w Gdyni. Mundurowi apelują o czujność – zarówno do samych seniorów, jak i ich bliskich.

Od kiedy w mediach zrobiło się głośno o wyłudzeniach pieniędzy metodą „na wnuczka”, tego typu działanie nie jest już tak skuteczne jak jeszcze kilka lat temu. Osoby w starszym wieku zachowują wzmożoną uwagę i z reguły powiadamiają policję bądź kontaktują się z rodziną w razie odebrania telefonu mogącego budzić wątpliwości. Niestety, inaczej bywa w przypadku oszustw metodą „na policjanta”. Seniorzy z zasady darzą dużym zaufaniem policjantów, co bezwzględnie wykorzystują przestępcy. Podobnie było w ostatnim czasie w Gdyni.

W trakcie rozmowy oszuści podający się za stróżów prawa informowali, że pracują nad sprawą kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Wskazywali, że pieniądze, które rozmówcy posiadają na koncie w banku, mogą być zagrożone i powinny zostać natychmiast wypłacone i im przekazane. Niestety, nie wszyscy pokrzywdzeni okazali się dostateczną czujnością i dali wiarę oszustom – informują funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.

W jednym z przypadków rodzina starszej kobiety powiadomiła policję, że seniorka wyszła z domu w nieznanym kierunku. Jak ustalili mundurowi, udała się ona do banku, skąd wypłaciła dużą kwotę pieniędzy, a następnie pojechała do Gdańska. Tam miała spotkać się z przestępcami, by przekazać gotówkę. Do tego, na szczęście, nie doszło, bo funkcjonariusze ubiegli oszustów.

Policjanci przypominają, że w czasie działań operacyjnych nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, a tym bardziej – nie proszą o wypłacanie pieniędzy. Co należy zrobić w przypadku odebrania podejrzanego połączenia? Po prostu wystarczy się rozłączyć, a następnie zadzwonić na numer alarmowy 112.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych – informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą próbować wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej kwoty pieniędzy – zachęcają policjanci z Gdyni.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24