14.08.2019 14:05 0 NW

Partnerstwo publiczno-prywatne ma być nowym otwarciem dla Rumi

Fot. Patryk Zaputowicz/TTM

W środę (13 sierpnia), w rumskim magistracie odbyło się spotkanie w sprawie realizacji inwestycji, jakie planuje miasto. Formuła, w jakiej ma się to odbywać, polega na partnerstwie publiczno-prywatnym. Rumia ma w planach zagospodarowanie terenu przy ulicy Topolowej, gdzie w przyszłości ma pojawić się m.in. nowa nawierzchnia drogowa, infrastruktura rekreacyjno-sportowa oraz rozbudowany plac zabaw. Planowana jest również modernizacja MOSIR-u oraz stworzenie nowej siedziby MOPS-u. W zamian przedsiębiorcy mają otrzymać od miasta grunty, na których będą mogły stanąć budynki mieszkalne.

W rozmowach uczestniczyli Michał Pasieczny, burmistrz Rumi, Mateusz Szulc, kierownik Referatu Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, oraz przedsiębiorcy, którzy byliby zainteresowani ewentualną współpracą. Działania, jakie planuje Rumia, pozwolą jej uzyskać nową infrastrukturę użyteczności publicznej. Inwestorzy, którzy podejmą się współpracy i zagwarantują opłacenie konkretnych inwestycji, otrzymają odpowiednie profity.

Wyłoniony w dialogu konkurencyjnym prywatny partner otrzyma działki pod zabudowę mieszkaniową i usługową w rejonie ulic Topolowej i Rajskiej. Jest to około 11 hektarów terenu, na którym, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ma powstać nowoczesne osiedle, przede wszystkim domy jednorodzinne – mówi Michał Pasieczny.

Przedsiębiorca na własny rachunek wybuduje osiedle mieszkaniowe wraz z częścią usługową oraz infrastrukturą towarzyszącą, dzięki czemu będzie czerpał dochody z tytułu najmu oraz sprzedaży tych lokali. Zanim to jednak nastąpi, strony będą musiały wspólnie przejść przez skomplikowaną procedurę.

Obecnie jesteśmy na bardzo wstępnym etapie, ponieważ dialog techniczny oznacza sprawdzanie rynku i zainteresowania film deweloperskich. Muszę podkreślić, że jest to dość innowacyjne rozwiązanie w skali kraju, ponieważ jesteśmy chyba pierwszym samorządem, który w zamian za gminne działki chce zrealizowania pakietu inwestycji z myślą o mieszkańcach – podkreśla Mateusz Szulc. – Dialog może potrwać kilka miesięcy. Biorąc jednak pod uwagę sytuację finansową samorządów i chęć dalszego inwestowania w miejską infrastrukturę, PPP stanowi szansę na rozwój, więc zrobimy wszystko, żeby procedura zakończyła się sukcesem – dodaje.

W ramach inwestycji publiczny partner miałby m.in. wybudować nową siedzibę MOPS-u, rozbudować bazę noclegową MOSiR-u czy stworzyć ogólnodostępny plac zabaw i infrastrukturę rekreacyjno-sportową na rogu ulicy Topolowej.

Fot. Patryk Zaputowicz/TTM

Dzięki tym przedsięwzięciom, znacząco zyskaliby mieszkańcy, klienci i pracownicy poszczególnych instytucji. Zwiększyłby się także komfort zawodników przebywających na obozach sportowych w MOSIR. Zainteresowanie taką formą współpracy, póki co, wykazują się trzy podmioty.

Dla wszystkich firm prywatnych oraz samorządów partnerstwo publiczno-prywatne jest przyszłością. W przypadku Rumi jesteśmy na etapie zapoznania się z propozycją połączenia sił. Jeśli znajdziemy wspólny mianownik, to może wyjść z tego bardzo dobre przedsięwzięcie – podkreśla Maciej Żywno, pełnomocnik zarządu do spraw PPP Unibep SA.

Jak podsumowuje burmistrz, w Polsce jest wiele miejsc, w których tego typu działania zakończyły się sukcesem. Wspomina o Centrum Haffnera, inwestycjach na gdańskiej Wyspie Spichrzów czy dworcu kolejowym w Sopocie. Teraz przyszedł czas na Rumię – na jej rozbudowę i modernizację.

Dziś PPP stanowi alternatywę dla samorządowców i możliwość dalszej realizacji bardzo potrzebnych inwestycji. Zwłaszcza w obliczu zrzucanych przez rząd na samorządy dodatkowych obciążeń finansowych, związanych m.in. z oświatą – zaznacza Michał Pasieczny.

Jak dowiadujemy się ze strony rumskiego urzędu miasta, samorządowcy dostrzegają sporą szansę na realizację kilku istotnych inwestycji, dlatego stworzony został specjalny referat. Jednym z jego celów jest budowa nowego gmachu urzędu w wariancie bezgotówkowym. Miasto za wybudowany budynek zapłaci prywatnemu partnerowi działką, na której jest zlokalizowany obecny urząd.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24