02.08.2019 14:52 1 NW

Kolejny dar dla pacjentów Szpitala Morskiego w Gdyni

Źródło: Szpitale Pomorskie/Facebook

Szpital Morski w ostatnim czasie został dość hojnie obdarowany. Oprócz środków, jakie udało się zebrać na portalu Zrzutka.pl, w ramach budowy ogrodu, placówka zyskała także specjalne urządzenie chłodzące. Mowa o aparacie Paxman do chłodzenia skóry głowy, tzw. czepiec chłodzący, który przeciwdziała wypadaniu włosów, w trakcie intensywnego leczenia onkologicznego.

Aparat przekazał szpitalowi anonimowy darczyńca. Jego wartość to około 100 tysięcy złotych. Jest to już trzeci tego rodzaju sprzęt, w którego posiadaniu jest obecnie Szpital Morski w Gdyni. Lekarze potwierdzają, że szczególnie dla kobiet zachowanie włosów podczas leczenia jest bardzo ważne. Skuteczność tego urządzenia jest wysoka, bo w trakcie leczenia utracone zostaje jedynie około 10 procent włosów.

Urządzenie schładza skórę głowy, co bezpośrednio wpływa na zwężenie naczyń krwionośnych, doprowadzających krew wraz z cytostatykami do mieszków włosowych. Dzięki temu krew płynie wolniej i zmniejsza się narażenie cebulek włosowych na uszkodzenie wskutek chemioterapii. Czepiec zakłada się na pół godziny przed rozpoczęciem leczenia. Pozostawia się go także na głowie po podaniu leków, jeszcze przez około półtorej godziny.

Źródło: Szpitale Pomorskie/Facebook

Metoda nie zakłada stuprocentowej skuteczności. Włosy mogą się przerzedzić lub osłabić, lecz nie wypadną w całości. Dodatkowo użycie czepca nie stwarza żadnego zagrożenia, jest w pełni bezpieczne, nie ma też wpływu na rokowania. Jego jedynym, choć ważnym zadaniem jest pozytywny wpływ na wygląd i samopoczucie chorego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24