21.07.2019 09:35 2 Kwt/UM Gdynia

Innowacyjne ławki staną w Gdyni

mat.prasowe/gdynia.pl

W Gdyni ławki nie będą służyły jedynie do odpoczynku, ale do podładowania swojego telefonu. Na pomysł ustawienia ławek solarnych wpadli mieszkańcy Chwarzna-Wiczlina oraz Witomina Leśniczówki. Projekt będzie realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Ławka solarna pozwali nie tylko odpocząć, ale i wykorzystując światło słoneczne da możliwość ładowania telefonu i innych urządzeń mobilnych. Ma także dostęp do darmowego Wi-Fi. 7 z nich pojawi się w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino, a jedna na Skwerze Mowińskiego w Witominie. Wszystkie ławki będą wyposażone w oświetlenie LED oraz minimum 2 porty USB i 2 stacje do ładowania indukcyjnego (bezprzewodowego). Z tyłu ławki zamontowany będzie panel słoneczny, umożliwiający ciągłe ładowanie urządzeń przez minimum 10 godzin dziennie.

Cieszy mnie, że powstają pierwsze w Gdyni ławki solarne. To, że są to projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego, pokazuje, że ten rodzaj konsultacji społecznych może być nie tylko formą partycypacji, ale również źródłem inspiracji do innowacyjnych rozwiązań - mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Autorem projektu na Witominie jest Marek Szymański, natomiast na Chwarznie–Wiczlinie projekt zgłosiła Monika Koćwin. Aż 5 z 7 ławek w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino będzie posiadało zintegrowany moduł stojaków rowerowych.

  • Ławki solarne to prawdziwie międzypokoleniowy mebel miejski – mówi Marek Szymański. - Liczę, że seniorów przyciągnie estetyka i możliwość wypoczynku, a młodych gdynian rozwiązania techniczne tego sprzętu. Budżet Obywatelski to świetny pomysł na poprawianie rzeczywistości w najbliższym otoczeniu. Próbowałem kilkakrotnie i w końcu w 2018 roku udało się wygrać. W wielu dzielnicach jest spory potencjał do zagospodarowania, więc liczę, że za przykładem zwycięskich projektów w kolejnych latach pojawią się nowe, ciekawe propozycje.

Ławki z modułem stojaków rowerowych staną przy ul. Chwarznieńskiej, ul. Maćka z Bogdańca, ul. Staniszewskiego, ul. Wiczlińskiej, ul. Zaruskiego, bez stojaka nstomiast na skwerze Mowińskiego, ul. Filipkowskiego i ul. Jowisza.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24