18.06.2019 14:00 11 mike

Reda wita gości w języku polskim i kaszubskim

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Już nie tylko „Reda”, ale i „Réda”. Obie nazwy miasta są pełnoprawne i można je znaleźć na tablicach wjazdowych do Redy. To zwieńczenie ponad rocznych starań władz miasta, by wprowadzić dwujęzyczną pisownię – po polsku i po kaszubsku.

Już w maju ubiegłego roku informowaliśmy, że włodarze Redy, na wniosek redzkiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, wraz z mieszkańcami, będą się zastanawiać nad wprowadzeniem dwujęzycznych tablic przy wjeździe do miasta – w języku polskim i kaszubskim. Decyzję radnych poprzedziły konsultacje społeczne. Choć opinie redzian były podzielone, przeważały przychylne zdania. Dwujęzyczne tablice mogą bowiem zarówno nawiązywać do tradycji kaszubskich, jak i być formą promocji miasta.

Po roku od podjęcia uchwał dotyczących dwujęzycznych nazw miasta Redy, na wszystkich drogach wjazdowych są tablice z nazwą naszego miasta w języku polskim i kaszubskim – informuje Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Wbrew pozorom, droga do oficjalnego używania obu nazw nie była łatwa. Radni Redy 27 czerwca 2018 roku pojęli dwie uchwały. Pierwsza z nich dotyczyła samej nazwy miasta w języku kaszubskim, a druga – zawierała wniosek o wpisanie na listę miast z dwujęzycznymi nazwami. Taki rejestr prowadzi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dopiero w kwietniu otrzymaliśmy decyzję, że Reda została na tę listę wpisana. Z okazji 52. urodzin miasta udało się nam te tablice zamontować. Reda to miasto wielokulturowe, różnych środowisk, ale jednocześnie bazujące na korzeniach tradycyjnie kaszubskich. O tym również przypominają tablice przy wjazdach – podsumowuje Krzysztof Krzemiński.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24