13.06.2019 11:20 1 PM

Komunalny Związek Gmin podsumował swoje działania proekologiczne

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Przez cały rok szkolny zbierali elektrośmieci, nakrętki, a także uczyli się o zagrożeniach ekologicznych i o tym, jak dbać o środowisko. W środę (12 czerwca) dzieci i nauczyciele z przedszkoli oraz szkół z terenu Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” odebrali nagrody za swoje zaangażowanie i ciężką pracę.

Uczestnicy zebrali ponad 30 ton elektroodpadów, 14 ton nakrętek, nadesłali też 250 prac plastycznych i ponad 200 fotografii – właśnie tak wygląda podsumowanie działań proekologicznych związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”.

Kończymy 21. rok edukacji, przed nami kolejny i, mam nadzieję, następne. Główne tematy to jest ochrona ziemi, ochrona powietrza, ochrona wody. W tym roku była to ochrona ziemi – mówi Tadeusz Wiśniewski, przewodniczący zarządu Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”.

To głównie ten temat poznawały dzieci ze 160 placówek oświatowych. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w środę (12 czerwca) w Teatrze Miejskim w Gdyni, podsumowano tę współpracę. Zyskują na niej przede wszystkim młodzi ludzie, którzy mają okazję wykazać się dla środowiska.

Przywiozłem różne elektroodpady, w moim przypadku były to kasy fiskalne, z pozbieraniem tego pomógł mi tata. Ogólnie przywiozłem chyba 700 kilogramów – wyjaśnia Aleks Pałkowski, uczeń PZS Reda.

Zbieranie elektroodpadów czy nakrętek to jedno, ale komunalny związek gmin prowadzi też inne działania edukacyjne. Młodzież jeździ na warsztaty, zwiedza wejherowską elektrociepłownię, jeździ do Ekodoliny, są wyjazdy do stacji uzdatniania wody czy do oczyszczalni ścieków.

Wśród wyróżnionych podczas uroczystej gali placówek znalazła się między innymi szkoła z Rumi.

Od ponad 20 lat prowadzimy działania na terenie Rumi, w których biorą udział wszystkie szkoły. Jest to, na przykład, rajd śladami pomników przyrody czy tydzień ekologiczny – zaznacza Grażyna Jasiecka, dyrektor Podstawowej Ekologicznej Szkoły Społecznej w Rumi.

Z kolei najważniejszym punktem wydarzenia było przyznanie Róż Ekologii za wybitne osiągnięcia w obszarze ochrony środowiska. Otrzymały ją dwie szkoły z Gdyni: Szkoła Podstawowa nr 40 i Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2.

Róże Ekologii zostały przyznane po raz piąty. Łącznie każdego roku z proekologicznych działań Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki” korzysta około 40 tys. osób.

Zdjęcia z wydarzenia znajdują się tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24