21.05.2019 17:30 19 raz

Rumia: ‘Symbole UE powinny być obecne i prezentowane’

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Na biurko burmistrza Rumi trafił wniosek jednej z radnych o eksponowanie flag Unii Europejskiej, obok flagi polskiej, podczas świąt i uroczystości. Tymczasem ani prawo polskie, ani unijne nie wymaga ozdabiania ulic symbolami wspólnoty.

Do władz Rumi z wnioskiem o umieszczenie flagi z symbolem Unii Europejskiej przed siedzibą miejscowego urzędu zwróciła się radna Liliana Barela-Palczewska. Zaproponowała też, by takie flagi były eksponowane z okazji świąt i rocznic państwowych oraz tego typu uroczystości, obok flagi państwowej. Flagi UE miałyby się znaleźć na wszystkich budynkach użytkowanych przez gminne instytucje, a także w ciągu krajowej szóstki.

Rumia, jako miasto kierujące się europejskimi wartościami oraz korzystające w znacznym stopniu z wsparcia finansowego pochodzącego z funduszy unijnych, jest miejscem, gdzie symbole Unii Europejskiej powinny być obecne i z należnym im szacunkiem prezentowane – wyjaśniła Barela-Palczewska. – Przyjęcie zasad upowszechniania symboliki europejskiej na terenie Rumi będzie miało wpływ na kształtowanie tożsamości młodych Europejczyków zamieszkujących nasze miasto, a także pozwoli zwrócić uwagę na korzyści płynące z przynależności do struktur unijnych z perspektywy rozwoju lokalnych samorządów – dodała.

Jak dowiadujemy się w siedzibie władz Rumi, flaga Unii Europejskiej zostanie umieszczona przed budynkiem, w którym znajdować się będzie nowa siedziba urzędu miasta.

Nie wiadomo z kolei, czy znak UE pojawi się na ulicach miasta podczas świąt państwowych.

W obowiązujących przepisach prawnych dotyczących protokołu flagowego nie ma konkretnego przepisu, który nakazywałby określonym organom umieszczanie flagi Unii Europejskiej obok flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej – dodał Marcin Kurkowski, zastępca burmistrza Rumi. – Również prawo Unii Europejskiej nie reguluje wprost tego zagadnienia.

I podkreślił, że w Rumi flaga UE corocznie eksponowana jest w całym mieście w dniu obchodów Dnia Unii Europejskiej, tj. 9 maja.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24