21.05.2019 09:50 0 mike

W Rumi też zadbają o pszczoły

Fot. UM Rumia

W poniedziałek (20 maja) otwarto ciekawą inicjatywę edukacyjną w Rumi. „Cztery pory roku” to nietypowy ogród edukacyjny, który przybliży najmłodszym problematykę związaną z ochroną pszczół. Tym samym Rumia aktywnie włącza się w działania, których celem jest zwiększenie świadomości proekologicznej w zakresie ochrony tych owadów.

Co prawda, przez wiele lat zdawano sobie sprawę z doniosłego znaczenia pszczół w przyrodzie i gospodarce człowieka, ale niewiele robiono, by chronić te pożyteczne owady. To duży błąd, jeśli wziąć pod uwagę, że większość dostępnego obecnie pożywienia na całej ziemi pochodzi ze składników roślinnych. A te nie mogłyby istnieć, gdyby nie zostały zapylone przez pszczoły.

Na szczęście, stopniowo wzrasta świadomość proekologiczna, również w zakresie ochrony pszczół. Popularyzacja wiedzy na ten temat jest bardzo ważna i warto o nią zadbać już wśród najmłodszych. Taki będzie cel działania rumskiego ogrodu edukacyjnego „Cztery pory roku”, który uroczyście otwarto w poniedziałek przy Miejskim Domu Kultury.

Uważam, że stworzenie tego obiektu było świetnym pomysłem. To bardzo ważne, by w przystępny sposób uczyć najmłodszych ekologii – zaznacza Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi.

Połączenie walorów edukacyjnych i rekreacyjnych zawsze się sprawdza, co było widać po rekcjach dzieci, które przybyły na otwarcie ogrodu. Przedszkolaki mogli też obejrzeć spektakl pt. „Moja Ojczyzna”, w reżyserii Magdaleny Olszewskiej, a głównym tematem przedstawienia było ratowanie pszczół.

Od dawna marzyłam, aby przy MDK-u pojawiło się więcej kwiatów. Zależało mi również na tym, by uświadamiać ludzi, jak ważne są dla nas wszystkich pszczoły – mówi Agnieszka Skawińska, dyrektor MDK-u i pomysłodawczyni przedsięwzięcia.

Fot. UM Rumia Fot. UM Rumia Fot. UM Rumia Fot. UM Rumia Fot. UM Rumia Fot. UM Rumia Fot. UM Rumia

Ogród „Cztery pory roku” to kolejne przedsięwzięcie proekologiczne w Rumi. Co roku przed rumskim MDK-iem przedstawiciele miasta wraz z przedszkolakami sadzą rośliny, które są ważne dla środowiska. Mieszkańcy mogą też wypoczywać na terenie „zielonych wysp” przy ulicy Różanej i Topolowej. W ramach tych inwestycji zadbano o postawienie karmników, budek lęgowych dla ptaków oraz domków dla owadów.

O programie ochrony pszczół w Gdańsku i Gdyni pisaliśmy tutaj oraz w tym artykule.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24