04.03.2019 17:30 3 raz/UM Rumia

Rumia: Mogą uratować życie, ale nie cieszą się popularnością

Fot. UM Rumia

Mogłoby się wydawać, że przedmiot, który może uratować życie, w dodatku rozdawany bezpłatnie, rozejdzie się jak ciepłe bułeczki. Tymczasem w Rumi udało się rozdać jedynie jedną trzecią spośród całej puli tzw. pudełek życia. Nadal można je odbierać w miejscowym magistracie.

Urzędnicy przygotowali ich trzy tysiące, ale do rąk mieszkańców Rumi trafił zaledwie tysiąc. „Pudełka życia” to niewielkie, czerwone opakowania, rzucające się w oczy naklejki oraz prosty formularz. Z tych trzech elementów składa się zestaw ułatwiający służbom medycznym niesienie pomocy. Jak jednak podają przedstawiciele ratusza, mimo że pudełka są wydawane bezpłatnie, wciąż korzysta z nich stosunkowo niewielu mieszkańców.

„Pudełko Życia” to program, którego realizacja rozpoczęła się w Rumi 11 kwietnia 2018 roku. Jest on dedykowany osobom powyżej 65. roku życia oraz osobom niepełnosprawnym – wyjaśniają. – Zestaw, który jest bezpłatnie przekazywany zainteresowanym, składa się z plastikowego pojemnika, karty informacyjnej oraz dwóch naklejek przeznaczonych do umieszczenia na lodówce i drzwiach wejściowych. Pozwala to służbom zlokalizować pudełko, w którym znajdą takie informacje, jak: kontakt do rodziny, zdiagnozowane choroby i uczulenia, a także lista przyjmowanych leków.

Ważne jest, by wypełnioną kartę informacyjną włożyć do pudełka, a pudełko – do lodówki. Ten prosty sposób przechowywania informacji medycznej pozwoli na szybsze i łatwiejsze udzielenie pomocy. Jest to drobna czynność, która naprawdę może uratować życie – dodaje Piotr Wittbrodt, zastępca burmistrza Rumi.

Co ważne, ten system się sprawdza.

Niejednokrotnie ułatwiło to ratownikom medycznym, w czasie udzielania pacjentowi pomocy, zapoznanie się z przewlekłymi chorobami oraz przyjmowanymi na stałe lekami. Posiadanie przez pacjenta pudełka życia umożliwia więc szybsze wdrożenie postępowania ratunkowego – wyjaśnia Marcin Wójcik, koordynator zespołów ratownictwa medycznego z wejherowskiego szpitala.

"Pudełko życia" można bezpłatnie pobrać w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miasta Rumi przy ulicy Sobieskiego 7 (pokój 010, poziom –1). Po raz pierwszy o rumskiej inicjatywie pisaliśmy w tym artykule.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24