19.01.2019 12:00 1 Kwt/UM Gdańsk

Gdańsk żegna Pawła Adamowicza

fot. Karol Stańczak/gdansk.pl

Trwają uroczytości pogrzebowe Pawła Adamowicza. W Bazylice Mariackiej pojawiło się 3,5 tys. gości, w tym wybitne postaci życia politycznego i społecznego. Osoby, które nie zmieściły się w świątyni - stoją na zewnątrz.

Uroczystości pogrzebowe można śledzić także na stronie www.gdansk.pl


Aktualizacja, godz. 15:00

Urna z prochami Pawła Adamowicza została wstawiona w niszę w ścianie Bazyliki Mariackiej.


Aktualizacja, godz. 14:25

Swoje przemówienie wygłosiła Antonina Adamowicz, córka Pawła Adamowicza.

  • Drogi, najdroższy tatulku, chcę Ci dziś podziękować za całe Twoje życie, które spędziłeś z nami: mamusią, Tereską, dziadkami i Gdańskiem. Chcę podziękować za wieczorne spacery Twoim ukochanym pieskiem Zeusem. Za to, że nauczyłeś mnie miłości do książek, historii, ciekawości świata. Za to, ze najpiękniej na świecie umiałeś mi czytać, opowiadać, wytłumaczyć sprawy, których nie rozumiałam. Dziękuje za wspólne długie rozmowy, za czas, którego nie miałeś wiele, a dawałeś go zawsze mnie i mojej siostrzyczce. Za to, że mówiłeś mi, kiedy trzeba było kończyć zabawę i zabrać się za pracę. Ty, który zawsze byłeś zorganizowany, pracowity i punktualny. Dziękuje za ten ostatni wspólny, inny od pozostałych urlop. Bez znajomych, obowiązków, podczas którego byliśmy tylko my, rodzina. Dziękuję za te rozmowy, w których omówiliśmy moje plany ma przyszłość. Zrobię wszystko, by je zrealizować. Opiekuj się nami i całym Gdańskiem, tam w niebie.

Aktualizacja, godz. 14:15

Swoje przemówienie zakończyła żona Pawła Adamowicza:

  • Od początku związku wiedziałam, że twoją miłością będę musiała dzielić się Gdańskiem. Dzieliłam się, ale nie byłam zazdrosna. Wiedziałam, że Gdańsk kocha i potrzebuje ciebie. Teraz zostałyśmy same. Same, ale nie samotne. Są z nami tysiące gdańszczan i gdańszczanek, są z nami Polacy z innych miast, są z nami kochani ludzie.

Aktualizacja, godz. 12:55

  • Pogrążona w smutku i żałobie rodzino: Pani Magdaleno, ukochane Córki, czcigodni Rodzice [...] Jesteśmy tu dziś w Bazylice Mariackiej, aby otoczyć modlitwą pożegnania naszego brata Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, oddać mu ostatnią posługę: braterstwa, szacunku i uznania, i wyrazić naszą solidarność z rodziną prezydenta. Aby nagle przerwane życie pana prezydenta włączyć w paschalne misterium śmierci Pana Jezusa. Śmierć nie oddziela nas nawzajem od siebie, pozostajemy nadal w łączności z tym, który odchodzi. On nas w tej drodze wyprzedził, nagle i niespodziewanie, ale kiedyś wszyscy będziemy w Chrystusie. My, w życiu i śmierci, należymy do Pana - mowi Abp Sławoj Leszek Głódź.

  • Niedawny zwycięzca w wyborach na fotel prezydenta Gdańska, wychylony ku przyszłości, ku planom i marzeniom, które były przed nim i z którymi miał się zmierzyć. 21 grudnia ułyszałem po raz ostatni jego mocny głos. Dzwonił z Los Angeles z życzeniami. Cieszył się m.in. ze słońca, którego tam nadmiar, a którego tutaj zabrakło. Prosiłem go wtedy, żeby przywiózł trochę tego słońca. A już 13 stycznia doszło do porażającej tragedii. Byłem tamtej nocy na Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Widziałem już nieprzytomnego pana prezydenta, i walczących o jego życie lakrzy. Modliliśmy się o cud, wiedząc, jak ciężki jest stan. Ale przy prezydenckim łóżku stanął anioł śmierci" - dodał.


Aktualizacja, godz. 12:30

Oprawę muzyczną mszy świętej pogrzebowej przygotowali Alumni Gdańskiego Seminarium Duchownego, Chór Kameralny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Schola Cantorum Gedanensis, Capella Gedanensis oraz prof. Bogusław Grabowski.


Aktualizacja, godz. 12:20

Po komunii najblizsza rodzina i przedstawiciele episkopatu przejdą pod kaplicę św. Marcina, gdzie odprawione zostaną obrzędy ostatniego pożegnania i na zawsze spoczną prochy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.


Na uroczystościach pogrzebowych prezydenta Pawła Adamowicza pojawiło się wielu gości, łącznie z prezydentem Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim, prezesem Rady Ministrów.

Na terenie Śródmieścia zostaną wyznaczone 4 miejsca oglądalności, w których na telebimach będzie emitowana ceremonia:

  • Ulica Długa i Długi Targ. Dojście będzie możliwe ze wszystkich kierunków z wyłączeniem: Bramy Zielonej (Most Zielony), ul. Powroźniczej i ul. Pocztowej;
  • Targ Węglowy: Bez ograniczeń w zakresie dojścia;
  • Park Świętopełka: Bez ograniczeń w zakresie dojścia;
  • Ołowianka: Bez ograniczeń w zakresie dojścia.

Uroczystości są tłumaczone na język migowy.

Rodzina zaapelowała, by na pogrzeb nie przynosić kwiatów i zniczy, a zamiast tego wesprzeć dwie organizacje: Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz Hospicjum im. ks. Dutkiewicza. Po mszy prochy prezydenta zostaną złożone w świątyni.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.