12.01.2019 13:30 0 raz

W Gniewinie wiedzą, że z książkami nie da się nudzić

Fot. SZS w Gniewinie/UG w Gniewinie

Wiele niecodziennych inicjatyw, które mają zachęcać młodzież do czytania książek, wdrożono w Samorządowym Zespole Szkół w Gniewinie. To wszystko w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, dzięki któremu biblioteka wzbogaciła się też o kilkaset nowości książkowych.

"Kolorowymi schodami do biblioteki szkolnej" i "Książkowe drzewko". To nazwy inicjatyw, dzięki którym pedagodzy z miejscowego Samorządowego Zespołu Szkół chcą przybliżyć młodzieży z Gniewina i okolic uroki oraz niezaprzeczalne walory obcowania z literaturą.

W ramach pierwszego projektu, na schodach wiodących do biblioteki szkolnej w Gniewinie pojawiły się kolorowe napisy z nazwiskami autorów i tytułami wybranych książek.

To oryginalna forma zachęcenia uczniów do czytania, wskazania im konkretnych autorów czy zaproponowania interesujących tytułów książek – wyjaśniają pomysłodawcy. – Kolorowe stopnie kierują czytelników bezpośrednio do biblioteki szkolnej, gdzie czeka na nich między innymi 700 nowości zakupionych za kwotę 15 tysięcy złotych, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Są to bajeczki i wierszyki dla najmłodszych, książki młodzieżowe, w tym fantastyka, przygoda, powieści obyczajowe, a także lektury i pozycje popularnonaukowe z różnych dziedzin, Wiele z tych pozycji zakupiono zgodnie z życzeniami uczniów, którzy wskazali podczas plebiscytu przebojów książkowych i na które czekali z niecierpliwością – dodają.

Fot. SZS w Gniewinie/UG w Gniewinie

Z kolei "Książkowe drzewko" to niezwykła choinka zbudowana z książek, która stanęła w szkolnej bibliotece. Zielonym papierem z 60 cytatami o książce i czytaniu obłożono prawie 300 egzemplarzy książek.

Choinka powstała dzięki zaangażowaniu nauczyciela bibliotekarza i uczniów. Sama „budowa choinki" zajęła kilka godzin, a przygotowania do niej – znacznie więcej – podaje serwis prasowy gminy Gniewino. – Książkowe drzewko zaprasza uczniów do jego obejrzenia, a przy okazji – do „wypożyczenia" sobie prezentu na święta. Oddaje też klimat biblioteki, a dzięki niemu zapanował w niej niezwykły nastrój. Nauczyciele liczą, że ta niecodzienna konstrukcja stanie się zachętą do lektury i wzrostu aktywności czytelniczej w szkole.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24