07.01.2019 13:50 12 PM

Escape roomy na cenzurowanym. Kontrole w Pomorskiem wykazują nieprawidłowości

Fot. Marek Trybański/TTM

W związku z tragedią w Koszalinie, podczas której w escape roomie życie straciło pięć dziewczynek, w całej Polsce, również na Pomorzu, przeprowadzane są kontrole w podobnych lokalach. Strażacy stwierdzili już kilkadziesiąt nieprawidłowości.

W piątek (4 stycznia) w pokoju ucieczki w Koszalinie wybuchł pożar. Zginęło pięć 15-latek. Ranny został pracownik, który miał próbować ratować nastolatki. Wstępne ustalenia mówią o tym, że dziewczynki zmarły z powodu zatrucia tlenkiem węgla. Bezpośrednią przyczyną miało być rozszczelnienie butli, która używana była do ogrzewania budynku. W związku ze zdarzeniem, na polecenie Joachima Brudzińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji, jeszcze w sobotę (5 stycznia) rozpoczęły się kontrole przeciwpożarowe w podobnych obiektach na terenie całego kraju.

Jak informuje straż pożarna, na terenie województwa pomorskiego 36 podmiotów posiada obiekty typu escape room. Jeden z nich działa w powiecie wejherowskim, trzy – w powiecie puckim, siedem – w Gdyni, cztery – w Sopocie i 12 w Gdańsku.

Strażacy kontrolują warunki ewakuacji, wymagane okresowe przeglądy instalacji, sprawdzają wyposażenie lokalów w sprzęt gaśniczy i możliwości prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, w tym dojazdu do obiektu samochodów straży pożarnej.

Kontrole cały czas trwają. W sobotę dokonano 25 kontroli w escape roomach. Stwierdzono 14 nieprawidłowości związanych z warunkami ewakuacji, 38 nieprawidłowości było w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Obecnie jeden podmiot został zamknięty. Jest to podmiot, który działa na terenie Chojnic. Do chwili obecnej strażacy województwa pomorskiego nie nałożyli żadnego mandatu finansowego – wyjaśnia st. kpt Łukasz Płusa, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Gdańsku.

W ciągu dwóch dni kontrole na terenie województwa pomorskiego mają się zakończyć.

Jednorazowe akcje związane z pokojami ucieczki organizowane są przez bibliotekę w Bolszewie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Gościcinie. Tam organizatorzy robią wszystko, żeby było bezpiecznie.

Słysząc o tym wydarzeniu, zaczęłam analizować względy bezpieczeństwa, jakie są u nas. Pozytywne jest to, że nasze instytucje są zobowiązane do przestrzegania wszelkich przepisów PPOŻ. Escape roomy organizowane są w pomieszczeniach zamkniętych. Każde z tych pomieszczeń ma u nas okna, jest cały czas komunikacja z pracownikami, jest telefon stacjonarny czy krótkofalówki – uczestnicy w każdym momencie mogą zadzwonić. Ponadto pracownicy zawsze przebywają w pobliżu drzwi. Mają również zapasowy klucz do drzwi, żeby w każdym momencie móc je otworzyć. Obok wejścia jest gaśnica, przycisk uruchamiający alarm i czujki dymu – wyjaśnia Natasza Sobczak, dyrektor Biblioteki i Centrum Kultury w Gościcinie.

W całej Polsce działa ponad tysiąc escape roomów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...