05.01.2019 17:00 0 Kwt

Mniej niedziel handlowych w 2019 roku

Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay.com

Przepisy dotyczące ograniczenia handlu w niedzielę uległy zaostrzeniu. W 2019 roku zakupy będziemy mogli zrobić jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca.

Zmiany w ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni weszły w życie wraz z nowym rokiem.

Zakupy będzie można robić tylko w ostatnią niedzielę miesiąca – a nie jak do tej pory, w pierwszą i ostatnią. Oprócz ostatniej niedzieli w miesiącu, zakaz handlu nie będzie obowiązywał również – tak jak było to w roku 2018 – w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy – informuje Pomorski Urząd Wojewódzki.

Sklepy będą zamknięte także we wszystkie święta państwowe i kościelne. Pracodawcy są sceptyczni wobec wprowadzanych właśnie zmian. Duża część klientów również wybierała niedziele jako dni dokonywania zakupów, ze względu na brak czasu w trakcie tygodnia. Z kolei pracownicy sklepów często zwracali uwagę, że praca w niedziele wiąże się z nadużyciami i nieprzestrzeganiem przepisów ze strony pracodawców. Natomiast przedstawiciele Kościoła i organizacji prorodzinnych wskazywali na fakt, że praca w niedziele nie sprzyja budowaniu relacji rodzinnych.

Zakupy w tym dniu nadal można robić m.in. na stacjach benzynowych, w cukierniach, piekarniach czy kwiaciarniach. Powodów do obaw nie powinni mieć też podróżni, bo sklepy mogą być otwarte zarówno na dworcach, jak i w hotelach.

Przypomnijmy, że ustawa o zakazie handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 roku. Całkowity zakaz handlu w tym dniu zacznie obowiązywać od 2020 roku.

Źródło: PUW Gdańsk


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24