26.11.2018 14:00 0 mike/Gdynia.pl/BLMW

Marynarka Wojenna świętuje setne urodziny

Fot. Michał Puszczewicz/Gdynia.pl

W 2018 roku z oczywistych względów najwięcej uwagi poświęcono setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednak 100 lat temu odrodziła się również Marynarka Wojenna, stając się ważną częścią współczesnej historii naszego kraju i dążenia do wolności. Marynarze świętowali już w miniony weekend (24–25 listopada). Główne uroczystości zaplanowano na 28 listopada.

W sobotę (24 listopada) odbył się wielki piknik na parkingu przy Centrum Operacji Morskich w Gdyni. Nie zabrakło występów orkiestr i zespołów wokalnych. Były konkursy wiedzy o Marynarce Wojennej RP. Można było też podziwiać musztrę paradną Kompanii Reprezentacyjnej MW, której akompaniowała Orkiestra Reprezentacyjna MW.

Fot. Michał Puszczewicz/Gdynia.pl

Fot. Michał Puszczewicz/Gdynia.pl

Fot. Michał Puszczewicz/Gdynia.pl

Przy okazji tak wielkiego święta nie mogło zabraknąć pokazów sprzętu wojskowego. Wśród nich były okręty ORP Kościuszko, ORP Sęp i niszczyciel min ORP Kormoran. Wszystkie jednostki można było zwiedzać też w niedzielę (25 listopada).

Fot. Michał Puszczewicz/Gdynia.pl

Fot. Michał Puszczewicz/Gdynia.pl

Fot. Michał Puszczewicz/Gdynia.pl

Fot. Michał Puszczewicz/Gdynia.pl

Fot. Michał Puszczewicz/Gdynia.pl

Fot. Michał Puszczewicz/Gdynia.pl

Fot. Michał Puszczewicz/Gdynia.pl

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w najbliższą środę (28 listopada). Na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej zostanie podniesiona wielka gala banderowa. Z Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica zostanie oddany salut świąteczny 21 wystrzałów armatnich. Tego samego dnia przy Skwerze Kościuszki zacumują i zostaną udostępnione (w godz. 9:00–15:00) do zwiedzania jednostki: fregata rakietowa ORP Kościuszko, okręt podwodny ORP Sęp i niszczyciel min ORP Kormoran. Szczegółowy program uroczystości zamieszczamy poniżej.

Źródło: BLMW

Marynarka Wojenna została odtworzona 28 listopada 1918 roku przez marszałka Józefa Piłsudskiego, już 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Rozwój floty przerwał na krótko wybuch II wojny światowej. Na morskim teatrze II wojny światowej polskie okręty przepłynęły łącznie milion dwieście tysięcy mil morskich, eskortowały 787 konwojów, przeprowadziły 1162 patrole i operacje bojowe, zniszczyły 45 jednostek nieprzyjaciela i 20 samolotów. Podczas działań bojowych zginęło 450 marynarzy.
Po wojnie Marynarka Wojenna, chociaż w znacznym stopniu oparta o sprzęt i wyposażenie produkcji b. ZSRR lub pochodzący z kontyngentu aliantów, rozbudowywała flotę w oparciu o krajowy przemysł stoczniowy. Po przemianach przełomu lat 80. i 90. oraz zmianie polityki obronnej kraju, Marynarka Wojenna zintensyfikowała współdziałanie z flotami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pierwszym sprawdzianem polskich sił morskich był udział dwóch okrętów w operacji „Pustynna Burza”. Okręt szpitalno-ewakuacyjny ORP „Wodnik” i okręt ratowniczy ORP „Piast” jako pierwsze polskie okręty w powojennej historii Polski uczestniczyły w działaniach z państwami Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Obecnie Marynarka Wojenna prowadzi działania we wszystkich środowiskach – morskim, lądowym i powietrznym. Główne jej siły to: dwie fregaty rakietowe, jedna korweta, trzy okręty podwodne, trzy okręty rakietowe, pięć okrętów transportowo-minowych, trzy niszczyciele min, kilkanaście trałowców, jednostki ratownicze i zabezpieczenia. Operują one z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu, a także z Punktów Bazowania w Helu i Kołobrzegu. Marynarka Wojenna dysponuje lotnictwem morskim operującym z lotnisk w Gdyni Babich Dołach, Darłowie i Siemirowicach, w tym także lotnictwem pokładowym startującym z pokładów fregat rakietowych.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...