12.10.2018 12:15 3 PM

Reda: Władza w rękach dzieci i młodzieży

Fot. TTM

Być może w przyszłości będą politykami czy samorządowcami, bo już teraz chcą mieć wpływ na to co się dzieje w ich małej ojczyźnie. Dziewiętnaścioro młodych osób zasiadło w Młodzieżowej Radzie Miejskiej w Redzie, której pierwsze spotkanie odbyło się w czwartek (11 października).

Przedstawiciele wszystkich redzkich szkół podstawowych, a także młodzież ucząca się już poza Redą w szkołach średnich, ma znaczący wpływ na życie miasta dzięki Młodzieżowej Radzie.

Cel działania rady to przede wszystkim przekazywanie pomysłów do samorządu i do dorosłej rady miasta – mówi Łukasz Kamiński, opiekun Młodzieżowej Rady Miejskiej.

Nowy organ ma na co dzień doradzać burmistrzowi oraz prawdziwej radzie miasta. Uzbrojeni w pomysły uczniowie są gotowi do pracy, jednym z pomysłów jest wybudowanie wiaty ogniskowej w Redzie.

Podoba mi się to, że można w jakiś sposób pomagać zmodernizować miasto aby pomóc młodym ludziom – mówi Grzegorz Bach, członek Młodzieżowej Rady Miasta.

W ubiegłej kadencji niepełnoletni rajcy skupiali się głównie na współpracy z instytucjami miejskimi, takimi jak MOSiR czy Fabryka Kultury. Pomagali w organizacji imprez, ale także chcieli mieć wpływ na kalendarz wydarzeń.

W najbliższych tygodniach radni muszą wybrać przewodniczącego i jego zastępców oraz oficjalnie spotkać się na pierwszej sesji, która odbędzie się w listopadzie.

To już IV kadencja. Pomysł powstania Młodzieżowej Rady Miejskiej w Redzie zrodził się w 2015 roku. W czerwcu rozpoczęła się zbiórka podpisów pod petycją w sprawie powołania tego organu, w grudniu 2016 roku odbyło się już inauguracyjne posiedzenie.

Fot. TTM


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24