18.09.2018 13:40 5 Natalia/ TTM

Mury klasztoru w Żarnowcu otworzyły się dla odwiedzających

Fot. TTM

Skarbiec Opactwa Sióstr Benedyktynek w Żarnowcu dołączył do tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa. W niedzielę zwiedzający mieli okazję obejrzeć, jakie cenne zabytki kryją się pod klasztorem.

Mury Żarnowieckiego Klasztoru skrywają wiele cennych zabytków. W minioną niedzielę (16 września), udostępniono je szerszemu gronu. Odwiedzający zobaczyć mogli wyjątkowe tkaniny i pisma, które na co dzień są pod opieką Opactwa Sióstr Benedyktynek.

Jest to dziedzictwo kulturowe, które pozostawione zostało po naszych poprzedniczkach, siostrach cysterkach i benedyktynkach z XVI w. My obecnie, jako wspólnota, staramy się sprawować opiekę nad tymi zabytkami, eksponatami – podkreśla s. Faustyna Foryś, matka przełożona klasztoru mniszek benedyktynek.

Po raz pierwszy żarnowieckie Opactwo Benedyktynek postanowiło włączyć się w Święto Zabytków Kultury Starego Kontynentu. Zainteresowanie eksponatami było duże, ponieważ zbiory zawierały wyjątkowe eksponaty pochodzące z XIII wieku.

Te najcenniejsze z tych, które wiemy, skąd się wzięły, wytworzyły cysterki z tego klasztoru. Są to gradułały pisane ręcznie na pergaminie. To ciekawe i jest ewenementem to, że pisane były przez kobiety. Mamy aż cztery takie księgi. Mamy też zabytki ze złotnictwa czy pochodzące z XV wieku, takie jak ampułki gotyckie i relikwia świętej Urszuli – mówi s. Weronika, opiekun skarbca.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Część zabytków, takich jak wyroby tekstylne, doczeka się profesjonalnej inwentaryzacji. Towarzystwo Upiększania Miasta Pucka na realizacje tego zadania pozyskało grant z programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Mamy nadzieję, że w kolejnych latach będziemy kontynuować zadanie. Chcielibyśmy pociągnąć inwentaryzację pozostałych tkanin, czyli ornatów, buls, tak zwanych szat białych i różnorodnych tkanin, takich jak zasłonki. Wówczas pozyskalibyśmy wiedzę na temat całości zbioru benedyktyńskiego, jeśli chodzi o tkaniny – zaznacza dr Danuta Dettlaff, prezes Towarzystwa Upiększania Miasta Pucka.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24