14.09.2018 13:00 1 Natalia/UM Rumia

Rumia: Chętni otrzymają darmowe paliwo i elektrofiltry

Źródło: UM Rumia

Warunkiem otrzymania paliwa o wartości 500 zł i montażu elektrofiltrów kominowych jest uczestnictwo w bezpłatnym projekcie pilotażowym. Instytut Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku badać będzie skuteczność urządzeń ograniczających zanieczyszczenie powietrza.

Głównym celem programu jest instalacja w budynkach mieszkalnych, opalanych paliwem stałym, niewielkich i łatwych w obsłudze elektrofiltrów kominowych. Przedsięwzięcie ma się przyczynić do ograniczenia tzw. niskiej emisji.

Według autorów pilotażu, testy wykazały, że stosowanie elektrofiltrów kominowych w wielu przypadkach powoduje, że starsze kotły osiągają parametry emisji zanieczyszczeń porównywalne z najnowszymi kotłami. Oznacza to, że właściciele domów ogrzewanych węglem będą w stanie spełnić wymogi samorządowych uchwał antysmogowych, bez konieczności zmiany paliwa czy wymiany pieca – przekazuje UM Rumia.

Do każdego urządzenia zostanie dołączony zapas paliwa o wartości 500 złotych, w zależności od potrzeb może być to między innymi węgiel czy ekogroszek. Co istotne, po zakończeniu programu mieszkańcy będą mogli zachować zainstalowane elektrofiltry.

Więcej informacji o warunkach i zasadach zgłoszenia znajduje się na stronie interentowej Urzędu Miasta Rumi oraz pod numerami kontaktowymi: 58 679 65 31 (Paweł Klawiter-Piwowarski) i 58 679 65 60 (Marzena Pranga-Cyman). Zgłoszenia przyjmowane są do 21 września w Urzędzie Miasta.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24