06.09.2018 14:52 1 Kwt/mat.prasowe

'Niepodległa Wielu Wymiarów' zagości we Władysławowie

Mat. pras.

Już w najbliższą niedzielę (9 września) o godzinie 18:45 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie odbędzie się koncert chóralno-organowy. W ramach Festiwalu Muzycznego "Niepodległa Wielu Wymiarów" wystąpi Chór Music Everywhere pod dyr. dr Beaty Śnieg z Gdańska. Na organach zagra prof. Bogdan Narloch z Koszalina. Dzień wcześniej, bo w sobotę (8 września), w ramach tego samego festiwalu, w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie wystąpi nominowany do nagrody Fryderyka, zdobywca Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu „Jazz Juniors” w Krakowie Tomasz Chyła Quintet.

Festiwal Muzyczny „Niepodległa wielu wymiarów” to projekt kulturalny, na który składa się 18 wydarzeń artystycznych, realizowanych w 10 miejscowościach województwa pomorskiego.

„Niepodległa wielu wymiarów” chce pokazać polską kulturę, sztukę i tradycję jako oryginalną i złożoną strukturę, która, wbrew stereotypom, nie skończyła się na Mickiewiczu czy Chopinie i nie ogranicza się do powielania utartych szablonów, ale żyje i rozwija się – wyjaśniają organizatorzy wydarzenia.

Organizatorem festiwalu jest działające od 2012 roku Stowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej, które zajmuje się promowaniem kultury i młodych artystów na terenie Pomorza i całego kraju.


Chór Music Everywhere

Zespół powstał w październiku 2010 roku, a w jego skład wchodzą studenci, uczniowie oraz młodzi ludzie czynni zawodowo, których połączyła pasja śpiewania. Dyrygentem oraz kierownikiem artystycznym chóru jest Beata Śnieg-Wądołowska. W repertuarze zespołu znajdują się liczne dzieła współczesnej muzyki rozrywkowej, świeckiej, sakralnej oraz ludowej. Pasja, wytrwała praca, jak również poszukiwanie głębi muzyki oraz dobrego brzmienia pod przewodnictwem ceniącej perfekcjonizm dyrygentki, przyniosły chórowi wiele osiągnięć na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach. Do ostatnich sukcesów należy Grand Prix XIII Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie oraz I Miejsce na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty. Na pierwszej z nich zostało zarejestrowane nagranie z prawykonania Cyklu Orationes Latinae Jakuba Neske, które odbyło się 10 czerwca 2017 roku. Druga płyta stanowi dorobek artystyczny chóru z ostatnich ośmiu lat działalności i zawiera szerokie spektrum repertuarowe w różnych stylistykach. Jej premiera odbędzie się jesienią 2018 roku.


Prof. Bogdan Narloch

Studia muzyczne odbył w klasie organów prof. Leona Batora w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Brał udział w wielu kursach interpretacji muzyki organowej, m.in. u Milana Šlechty w Pradze, Guy Boveta, U. Spang-Hansena. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie. W latach 1995-2014 roku wspólnie z prof. Markiem Toporowskim organizował coroczne Ogólnopolskie Kursy Interpretacji Muzyki Organowej, odbywające się pod patronatem Ministra Kultury. Prowadziło je wielu wybitnych europejskich organistów. Jest doktorem habilitowanym profesorem nadzwyczajnym Akademii Sztuki w Szczecinie, prowadzi też klasę organów w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Jego aktywna działalność koncertowa obejmuje recitale solowe, muzykę kameralną i koncerty z orkiestrami. Występował w kraju i za granicą (Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Litwa, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Włochy, Izrael i Rosja). W swoim dorobku posiada kilka nagrań CD m.in. prezentując historyczne organy i muzykę organową Pomorza. Poza działalnością artystyczną zajmuje też budownictwem organowym, współpracując w tym zakresie z Urzędem Ochrony Zabytków.


Tomasz Chyła Quintet

Zespół wywodzący się z trójmiejskiego środowiska jazzowego, szturmujący przebojem polską scenę jazzową. Lekkość wykonawcza i interpretacyjna świeżość to cechy charakterystyczne tego nieszablonowego kwintetu. Liderem zespołu jest skrzypek – Tomasz Chyła – jeden z liczących się przedstawicieli młodej szkoły polskiej jazzowej wiolinistyki. On również odpowiada za większość kompozycji i aranżacji utworów. Młodzi muzycy z Tomasz Chyła Quintet odwołują się do mainstreamowego jazzu, ale jest to muzyka podszyta młodzieńczą energią.

Skład: Tomasz Chyła (skrzypce), Piotr Chęcki (saksofon), Szymon Burnos (fortepian), Konrad Żołnierek (kontrabas), Sławomir Koryzno (perkusja).

Podczas koncertu wykonywane będą utwory z płyty: "Eternal Entropy"

Mat. pras.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...