19.08.2018 10:30 2 raz/MSWiA

Ruszyła nowa wersja systemu ostrzegania na telefony komórkowe

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z nowej wersji aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania (RSO). Co ważne, wysyłane ostrzeżenia nie będą dotyczyć tylko całego województwa, ale nawet poszczególnych gmin.

To ważna zmiana w aplikacji Regionalnego Systemu Ostrzegania. Jak podaje resort spraw wewnętrznych, teraz, jeśli ostrzeżenie o zbliżającym się zagrożeniu nie dotyczy całego województwa, a jedynie niektórych gmin, to taki komunikat może trafić wyłącznie do osób przebywających na zagrożonym terenie. Warunkiem jest zainstalowanie aplikacji w telefonie i wybranie odpowiednich ustawień.

Takie rozwiązania umożliwia geolokalizacja, o którą została uzupełniona aplikacja. Pracownicy Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego mogą teraz zawęzić krąg odbiorców ostrzeżeń do osób przebywających na wybranym terenie. Na przykład, kiedy wypadek drogowy zdarzy się na lokalnej drodze, możliwe jest przekazanie ostrzeżeń dla kierowców znajdujących się w określonej odległości (promieniu) od zdarzenia – wyjaśniają służby wojewody pomorskiego.

Bezpłatna aplikacja RSO dla trzech najbardziej rozpowszechnionych systemów operacyjnych (Android, iOS, Windows Phone) dostępna jest za darmo w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikacja informuje użytkownika o otrzymaniu nowego ostrzeżenia. Można ją wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Do końca lipca 2018 roku aplikacja mobilna RSO została pobrana ponad 800 tysięcy razy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...