10.08.2018 13:00 0 Natalia/ TTM

W Połchowie powstaje eko-szkoła za 10 milionów

Fot. TTM

Ponad 200 uczniów z niecierpliwością czeka na zakończenie prac budowlanych przy ulicy Szkolnej w Połchowie – to tam powstaje nowoczesna szkoła wraz z salą gimnastyczną. Rozpoczęcie nauki w obiekcie planowane jest na koniec października.

Do tej pory szkoła była sześcioklasowa. Obecnie przekształcana jest tak, aby naukę mogli pobierać uczniowie wszystkich ośmiu klas szkoły podstawowej. Powstaną również nowe grupy dla najmłodszych, utworzone zostaną trzy oddziały przedszkolne; dotychczas funkcjonował tylko jeden. Całość inwestycji pochłonie 10 milionów złotych.

Jest to ogromna kwota, tym bardziej, że całość finansujemy z własnych środków. Wystąpiliśmy do premiera Morawieckiego o wsparcie naszej budowy w wysokości miliona złotych. Liczymy na to, że taką pomoc otrzymamy – zaznacza Tadeusz Puszkarczuk, wójt gminy Puck.

Obiekt został zaprojektowany w ramach programu LEMUR. W rezultacie w gminie Puck powstanie energooszczędny budynek użyteczności publicznej.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Na dachu zastosowano fotowoltaikę, łączna moc zainstalowanych ogniw to jest około 40 kW. Budynek opatrzony jest mechaniczną wentylacją, z której około 80% ciepła odzyskane będzie do ponownego ogrzewania. Izolacje wewnętrzne są najwyższych standardów, o najniższej przenikliwości. Zainstalowane okna cechuje najwyższy współczynnik energetyczności.

Założenia są satysfakcjonujące, w stosunku do budowy szkoły o klasycznych standardach oszczędności cieplne, energetyczne i elektryczne będą na poziomie 60–80%.

Rodzice zawsze wnioskowali o rozbudowę szkoły o salę gimnastyczną, bo w Połchowie w ogóle jej nie było. Doszedł nam oddział przedszkolny, doszły sale lekcyjne, gabinet dyrektora i biblioteka. Jest to naprawdę dużo pomieszczeń – mówi Marcin Sikora, radny gminy Puck. – Mieszkańcy mówią, że są bardzo zadowoleni i chcieliby jak najszybciej do tej szkoły wrócić – dodaje.

Około 200 dzieci jest chętnych, by uczęszczać na zajęcia lekcyjne do szkoły w Połchowie. Otwarty jest już nabór do oddziałów przedszkolnych. Włodarze obawiają się, że zainteresowanych może być więcej niż miejsc.

Choć uczniom nie uda się zasiąść w szkolnych ławkach wraz z dźwiękiem pierwszego dzwonka, to zakończenie inwestycji jest planowane już pod koniec października.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24