09.08.2018 11:40 9 Natalia/ TTM

Wypoczynek wśród śmieci, czyli wątpliwa przyjemność

Fot. TTM

Śmieci na plażach i wokół nich to problem, któremu co roku muszą stawiać czoła włodarze nadmorskich miejscowości. Paradoksalnie winę za ten stan rzeczy ponoszą turyści, którzy, udając się na letni wypoczynek, czasem zapominają, że urlop to nie jest czas wolny od poprawnego zachowania.

Problem zaśmiecania nadmorskich plaż powraca co roku. Nieczystości często pozostawiane są na piasku, jednak śmieci można znaleźć również w lasach nieopodal. Tak jest między innymi w Jastrzębiej Górze, gdzie na klifach, leżą puste butelki i opakowania po żywności.

Problem jest i moim zdaniem trzeba go napiętnować oraz zacząć edukować tych ludzi, którzy przyjeżdżają tutaj nad morze. Trzeba im powiedzieć, że mają tutaj przyrodę, morze i plażę, i powinni to uszanować – mówi Szymon Redlin, sołtys Jastrzębiej Góry.

Włodarze zapowiadają, że po sezonie rozpocznie się akcja edukacyjna. Będzie ona miała na celu uświadomienie, że taki problem się pojawia, oraz podpowiedź, jak w prosty sposób można sobie z nim radzić.

Planujemy emitowanie jakichś spotów lub instalację dyskretnych tabliczek dających do myślenia. Będzie to skierowane zwłaszcza do młodych ludzi, bo jak się mówi: czym skorupka za młodu nasiąknie, tym później będzie to procentowało w dalszym życiu – zaznacza sołtys Jastrzębiej Góry.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

W Pucku do walki ze śmieciami na plaży ruszyły maszyny. Specjalny przesiewak, podłączony do ciągnika, dba o czystość piasku.

Wykonuje pracę czterech ludzi i robi to dokładniej, bo przesiewa piasek do głębokości 15 cm, zbierając przy okazji różne rzeczy – wyjaśnia Marek Falkowski z Puckiej Gospodarki Komunalnej.

Miasto w tym roku zaopatrzyło plaże w dużą liczbę koszów na śmieci, co również pomaga w zachowaniu czystości na plażach. Jak mówią ratownicy, turyści faktycznie korzystają z pojemników.

Nie ma takiego problemu, jak choćby w zeszłym roku, gdzie zdarzało się, że po weekendzie plaża wyglądała jak wysypisko śmieci. Widać, że pojawiło się bardzo dużo pojemników i ludzie starają się zabierać ze je sobą i wyrzucać w drodze do wyjścia z plaży – komentuje Paweł Borawski, ratownik WOPR.

Spędzając urlop na nadmorskich plażach, należy pamiętać, że ich stan zależy właśnie od użytkowników. Jeśli chcemy odpoczywać w czystym miejscu, sami również musimy o tę czystość zadbać.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...