29.06.2018 12:37 2 Natalia/TTM

Reda będzie witać kierowców w języku kaszubskim

Źródło: TTM

Tablice z kaszubskimi nazwami miejscowości można już spotkać między innymi w Luzinie, Władysławowie czy Wejherowie. Niedługo będą też w Redzie. Zadecydowali o tym mieszkańcy za pośrednictwem ankiet, a radni podjęli ku temu odpowiednią uchwałę.

Podczas sesji rady miasta uchwalono projekt dwujęzycznych tablic informacyjnych z nazwą miejscowości. Pomysł ten przedstawiony był mieszkańcom którzy głosowali "za" lub "przeciw" zmianie tablic zmieszczonych przy wjazdach do miasta.

Wpłynęło 271 ankiet. Pozytywnie opowiedziało się 253 mieszkańców, negatywnie – 14, natomiast cztery ankiety były nieważne. Kolejny krokiem, jaki podejmie urząd, jest skierowanie wniosków do wojewody i ministra.

Wiem, że wojewoda szybko zaopiniuje i prześle sprawę, natomiast słyszałam, że w ministerstwie są długie terminy– mówi Hanna Janiak, sekretarz Redy.

Ostatnio tablice z kaszubskimi nazwami miejscowości pojawiły się we Władysławowie.

Reda mocno związana jest z kaszubszczyzną i jak widać, mieszkańcy chcą to podkreślać. Tablice informacyjne środkiem w realizowaniu tego celu, który będzie widoczny już na samym początku wizyty w mieście. Może być on interesujący, zwłaszcza dla turystów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24