Pierwsza edycja Chóralnego Konkursu Kolędniczego „Małe Trójmiasto Kaszubskie śpiewa kolędy i pastorałki” zakończona. Podczas finału, który odbył się w czwartek (21 stycznia) na deskach Filharmonii Kaszubskiej, zaprezentowało się sześć ugrupowań muzycznych z Wejherowa, Rumi oraz Redy.
W eliminacjach mogły uczestniczyć chóry i zespoły z Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Podczas przesłuchań, jury każdego z miast członkowskich, wybrało najzdolniejsze grupy. Wśród dorosłych finalistów znaleźli się: Chór „Lira” im. Stanisława Ormińskiego z Rumi, Chór Consonans z Redy oraz chór Art'n'Voices z Wejherowa. Natomiast w kategorii chórów dziecięcych wyróżniły się: Chór „Lira” z Rumi, Chór Cantabile z Redy i zespół „Awokado” z Wejherowa.
– Myślę, że to jest bardzo dobra idea, że chóry z regionu mogą wspólnie ze sobą koncertować i rywalizować. Sądzę jednak, że byłoby o wiele ciekawiej, gdyby obeszło się bez wstępnych eliminacji, wówczas więcej grup rywalizowałoby o tytuł najlepszego chóru – ocenia Karolina Rocławska, chór Art'n'Voices z Wejherowa.
Każdy z chórów starał się zwyciężyć, ale jak podkreślają uczestnicy, była to zdrowa rywalizacja.
Główną ideą konkursu była właśnie integracja regionalnych chórów, pobudzenie aktywności społeczno-kulturalnej, a także rozpowszechnianie wartości kolęd i pastorałek. Konkurs ma się stać nową tradycją świąteczną, pokazującą przede wszystkim współpracę Małego Trójmiasta Kaszubskiego.
Jury ostatecznie nagrodziło po jednym chórze z każdej kategorii. Wśród dorosłych najlepszy okazał się chór Art'n'Voices z Wejherowa, a wśród dzieci Chór Cantabile z Redy.
Organizatorem konkursu jest Miasto Wejherowo oraz Stowarzyszenie Gmin „Małe Trójmiasto Kaszubskie”.