14.08.2015 14:05 0 materiały prasowe

Ponad tysiąc osób wystartuje w Maratonie Solidarności

1128 uczestników z 30 państw zapisało się do XXI POLPHARMA Maratonu "Solidarności". Bieg tradycyjnie odbędzie się 15 sierpnia. Start honorowy wyznaczono na godzinie 9:00. Trasa o długości 42 kilometrów i 195 metrów zaczyna się pod Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 w Gdyni, a kończy na Długi Targu w Gdańsku. Dzięki wprowadzonych innowacjom jej pokonanie ma być łatwiejsze i przyjemniejsze. Limit czasu wynosi 5,5 godziny. Ci którzy nie wiedzą jak rozłożyć siły, mogą skorzystać z pomocy pacemarkerów, którzy podyktują tempo na jeden z pięciu wyników.

Osoby, które do 8 sierpnia zapisały się drogą internetową i opłaciły wpisowe, pobiegną z imiennymi numerami startowymi. Ci co przeoczyli te terminy, a chcieliby wziąć udział w maratonie, mają jeszcze na to szanse. Wystarczy zgłosić się do Biura Zawodów, które w piątek 14 sierpnia oraz rano 15 sierpnia funkcjonować będzie w pobliżu linii startu w Gdyni. W te dni wpisowe wynosi 150 zł. Zwolnione są z niego osoby powyżej 60 lat i członkowie "Solidarności". Biec mogą tylko osoby pełnoletnie. Jest szansa, że po raz pierwszy w historii na starcie Maratonu "Solidarności" stanie ponad tysiąc osób.

  • Po cichu na to liczymy, choć z doświadczenia lat ubiegłych wiem, że liczba faktycznie startujących jest niższa od tej wynikającej ze zgłoszeń. Właściwie pewni możemy być obecność tych, co opłacili startowe. Jest ich 928 - informuje Małgorzata Leśniewicz, kierownik organizacyjny maratonu.

Ustanowione w ubiegłym roku rekordy frekwencji wynoszą: 933 osoby wystartowało, 877 dobiegło do mety.

Bez względu na to, ilu ostatecznie osób stanie na starcie w sobotę, impreza podtrzyma miano jednej z najbardziej międzynarodowych zawodów biegowych w kraju. W 21. edycji gościć będziemy obywateli aż 30 państw! Chcą biegać m.in. mieszkańcy nawet tak odległych państw jak: Argentyna, Brazylia, Kanada, USA, Ghana, Kenia, Chiny czy Japonia. Natomiast najwięcej cudzoziemców przyjedzie z: Wielkiej Brytanii, Niemiec i Szwecji.

Na polskiej liście startowej najwięcej jest przedstawicieli: Gdańska, Gdyni i Warszawy. Na szczególne wyróżnienie zasługują: Jan Parusiński (Gdańsk), Mariusz Szymański (Gdynia), Antoni Sobolewski (Tczew) i Krzysztof Grzybowski (Gorzów Wielkopolski). Ci panowie przebiegli wszystkie dotychczasowe Maratony "Solidarności" i oczywiście zgłosili się także do tego 21.

Generalnie wśród zgłoszonych przeważają mężczyźni. Start awizuje 984. Kobiet jest na razie niespełna 150.

W tym roku organizatorzy zrobili ukłon w kierunku biegaczy amatorów oraz półzawodowców, których zawsze 15 sierpnia startuje najwięcej. Wzrosła szansa tej grupy na nagrody finansowe. Aby nie zachęcać do udziału w biegu tych, którzy biegają wyłącznie z pobudek materialnych, w tym roku zdecydowano się nie upubliczniać wysokości wypłat. Dzięki temu zabiegowi "odstraszono" wielu menedżerów, którzy rozmowy o starcie swoich podopiecznych rozpoczynali od kwestii pieniężnych. Na liście zgłoszeń jest tylko jedna profesjonalna ekipa, która ma swoją siedzibę na Węgrzech. Jej liderami są: Joel Mwangi (Kenia), triumfator maratonu sprzed roku oraz Elena Cirlan (Rumunia), zwyciężczyni wśród kobiet z 2013 roku.

Ponadto, aby jak najwięcej uczestników biegu, mogło otrzymać premie finansowe, wprowadzono zakaz dublowania wypłat. Zawodnicy i zawodniczki, którzy otrzymają pieniądze z tytułu wysokich miejsc w kategorii generalnej, nie będą brani pod uwagę przy premiach za poszczególne kategorie wiekowe.

Nagrody czekają za pierwsze sześć miejsc w klasyfikacjach generalnych dla najlepszych zawodniczek i zawodników, w równej wysokości dla kobiet i mężczyzn. Podobnie będzie w kategoriach wiekowych, w których honorowanych będzie po trzech najlepszych. Obowiązuje następujący podział na kategorie: 18-29, 30-39, 40-49, 50-54, 55-59, 60-64, 70-74 i powyżej 75 lat.

Pełnym regulamin XXI Polpharma Maratonu “Solidarności” dostępny pod adresem internetowym: http://www.maratongdansk.home.pl/regulamin

Ponadto osobna kategoria będzie dla członków "Solidarności". Dla najlepszej zawodniczki i zawodnika z Trójmiasta dodatkowo przewidziano pobyt w OPO Cetniewo we Władysławowie. Natomiast osoba wylosowana wśród wszystkich, którzy ukończą bieg, będzie mogła bezpłatnie zamieszkać przez weekend w Hotelu "Haffner" w Sopocie.

Uczestnicy XXI Polpharma Maratonu "Solidarności" o godzinie 9:00 spotkają sie pod Pomnikiem Ofiar Grudnia '70 w Gdyni na starcie honorowym. 30 minut później nastąpi start ostry. W Gdyni trasa prowadzi dokładnie tak samo jak w ubiegłym roku, a prowadzi przez reprezentacyjne ulice miasta. Bez zmian pozostaje także odcinek sopocki, który prowadzi przez al. Niepodległości. Natomiast gruntownie zmieniona jest trasa w Gdańsku.

W prowadzone zmiany mają sprawić, że pokonanie maratonu na jego kluczowych kilometrach ma być dla uczestników łatwiejsze i atrakcyjniejsze. Zrezygnowano z odcinka w pobliżu PGE Areny. W minionym roku sporo sił kosztowały biegaczy pokonanie właśnie podbiegów na przystadionowych wiaduktach. W zamian będą nadmorskie odcinki, a także nowe miejsca związane z narodzinami "Solidarności" jak na przykład: Sala BHP i historyczna brama stoczni.

Nowa trasa to także kompromis między potrzebami sportowymi a komunikacyjnymi miasta. Na odcinku 16 kilometrów do dyspozycji startujących będzie tylko jedna nitka ulicy. Po sąsiedniej odbywać się będzie ruch samochodowy. Co pięć kilometrów przewidziana jest strefa bufetowa. W przypadku upału będą również tradycyjnie w kilku miejscach trasy kurtyny wodne.

Osoby, które nie wiedzą, jak właściwie rozłożyć siły w maratonie, mogą skorzystać z pomocy pacemarkerów. To osoby, które na linii startu będą oznaczone balonikami i specjalnymi koszulkami, na których opisany zostanie czas. Po dwie osoby dyktować będą tempo każdej z grupek, która dystans będzie pokonywać w 3:30, 3:45, 4:00, 4:15 bądź 4:30. Limit na pokonanie trasy wynosi 5:30.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...