16.06.2015 12:40 0

Teatr na Open'erze oraz specjalna wystawa

Po raz czwarty - bez wsparcia dotacji ministerialnych i instytucji do tego powołanych, ale dzięki Gdyni, gospodarzowi festiwalu - Open'er Festival przygotowuje program teatralny oraz specjalną wystawę, wierząc, że podejmowane działania stały się dla uczestników festiwalu ważną i integralną częścią programu.

TEATR

W tym roku na festiwalu będzie można zobaczyć dwa kultowe przedstawienia TR Warszawa: poruszające „4.48 Psychosis” w reżyserii Grzegorza Jarzyny z wybitną kreacją Magdaleny Cieleckiej oraz grane po raz ostatni „Cokolwiek się zdarzy, kocham cię” Przemysława Wojcieszka z muzyką zespołu Pustki wykonywaną na żywo.

„4.48 Psychosis"

Jedno z najważniejszych przedstawień w polskim teatrze ostatnich dwóch dekad. Spektakl Grzegorza Jarzyny według sztuki brytyjskiej dramatopisarki Sary Kane to podróż w psychikę młodej kobiety, która pod wpływem depresji decyduje się popełnić samobójstwo. Lekarskie diagnozy sąsiadują tu z wyznaniami miłości, porady psychologa zderzone są z parafrazami Biblii i wizjami Boga. Nie jest to zapis umierania, ale heroicznej walki o życie, którą bohaterka prowadzi w obliczu obojętnego świata. Sztuka Sary Kane interpretowana jest jako literacki testament autorki, która popełniła samobójstwo w 1999 roku w wieku 28 lat. „4.48 Psychosis" to jej ostatni krzyk, wołanie o pomoc do tych, którzy mogą pomóc. Sednem spektaklu jest aktorstwo Magdy Cieleckiej, która przekracza granice teatralnej konwencji pokazując dramat bohaterki w przejmujący i osobisty sposób. Za rolę Sary Kane Magdalena Cielecka otrzymała m.in. prestiżową Herald Angel Awards podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Edynburgu.

  • obsada: Magdalena Cielecka, Katarzyna Herman, Lech Łotocki, Rafał Maćkowiak, Adam Woronowicz Przedstawienie będzie można zobaczyć 3 i 4 lipca 2015 o godzinie 13:00 i 15:00.

„Cokolwiek się zdarzy, kocham cię”

Cokolwiek się zdarzy, kocham cię to pełna pasji opowieść o młodych ludziach, którzy dla wolności i uczuć są gotowi zaryzykować wszystko. Bohaterki – Magda (Agnieszka Podsiadlik) i Sugar (Roma Gąsiorowska) odkrywają miłość, która w ich świecie jest napiętnowana. Na przekór homofobicznemu otoczeniu próbują ułożyć sobie życie i zbudować związek. Aby być ze sobą, muszą nie tylko wygrać z nietolerancją, ale przezwyciężyć własne uprzedzenia i uwierzyć w siebie. Autorski spektakl wybitnego reżysera filmowego i dramatopisarza Przemysława Wojcieszka pokazuje nową rzeczywistość Polski po transformacji, w której obyczajowy liberalizm zderza się z systemem tradycyjnych wartości. W tle jest wojna w Iraku, polski dziki kapitalizm i praca na umowach śmieciowych. Dodatkową energię nadają przedstawieniu sceny poetyckiego slamu i grana na żywo muzyka zespołu Pustki. Chociaż premiera miała miejsce w 2005 roku, spektakl jest niestety wciąż aktualny. Kilka tygodni temu spektakl zniknął z afisza TR Warszawa, dlatego 4 przedstawienia na Open’erze, będą ostatnią szansą na jego zobaczenie.

  • obsada: Marcin Cecko, Janusz Chabior, Michał Czernecki, Roma Gąsiorowska, Magdalena Kuta, Lech Łotocki, Rafał Maćkowiak, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Rogucki, Tomasz Tyndyk, Robert Wabich. Muzyka na żywo: Pustki.

Przedstawienie będzie można zobaczyć 1 i 2 lipca 2015 o godzinie 11:00 i 14:30.

Jak co roku, kuratorem programu Teatr na Open’erze jest warszawski Nowy Teatr.

WYSTAWA

Po ogromnym sukcesie ubiegłorocznej wystawy „Pokażcie nam wasze marzenia” (ponad 15 tysięcy widzów) Open'er po raz kolejny podejmuje współpracę z Muzeum Sztuki Nowoczesnej z Warszawy, tym razem skupiając się na wątku lokalnym. "NIKT NAM NIE WEŹMIE MŁODOŚCI! - jak sztuka i muzyka lat 80. stworzyły alternatywne Trójmiasto" będzie wystawą pokazującą najbardziej nowatorską i różnorodną scenę artystyczną, jaka powstała w ostatniej dekadzie istnienia PRL. Artyści i zespoły muzyczne z Gdańska, Sopotu i Gdyni tworzyły nową sztukę i kreowały nowe nurty.

W trójmiejskiej sztuce prym wiedli artystki i artyści związani z Państwową Wyższą Szkołą Sztuk Plastycznych w Gdańsku, tacy jak: Grzegorz Klaman, Jacek Staniszewski, Piotr Józefowicz, Jerzy Rymar, Andrzej Awsiej & Joanna Kabala, Marek Rogulski, Borys Czernichowski i Jarosław Fliciński. Unikatowym zjawiskiem lat 80. była formacja TOTART, czyli grupa przyjaciół tworząca wspólnie awangardowe dzieło sztuki totalnej. Gdy artyści trójmiejscy penetrowali nowe obszary sztuki, nadmorscy muzycy kreowali trendy w muzyce i modzie, z silnym uczestnictwem kobiet w życiu artystycznym. Trójmiejską Scenę Alternatywną tworzyły legendarne dziś zespoły: Apteka, Bielizna, Bóm Wakacje w Rzymie, Call System, Dzieci Kapitana Klossa, Marilyn Monroe, Oczi Cziorne, Pancerne Rowery i Po Prostu. Grupy te podbiły Warszawę i Jarocin, a ich mit zbudowała płyta „Gdynia”.

Choć artyści i muzycy Gdańska, Sopotu i Gdyni tworzyli najbardziej wizjonerską i wyrafinowaną sztukę swoich czasów, czas nie obszedł się z dorobkiem lat 80. łaskawie. Znakomita sztuka rodem z Trójmiasta jest dziś "źle obecna", a scena muzyczna pozostała w pamięci "weteranów", nie znajdując ciągłości w nowym pokoleniu muzyków. Tę sytuację ma zmienić wystawa "NIKT NAM NIE WEŹMIE MŁODOŚCI!", której celem jest przywrócenie należnej rangi i spopularyzowanie trójmiejskiej sztuki i muzyki w szerszej świadomości młodego pokolenia.

Artyści:

  • Janusz Akermann, Andrzej Awsiej & Joanna Kabala, Kuba Bryzgalski, Józef Czerniawski, Borys Czernichowski, Jarosław Fliciński, Dariusz Jasiocha, Katarzyna Józefowicz, Piotr Józefowicz, Grzegorz Klaman, Kazimierz Kowalczyk, Kacper Ołowski, Marek Rogulski, Jerzy Rymar, Jacek Staniszewski, Eugeniusz Szczudło, Sławomir Witkowski

  • Tranzytoryjna Formacja TOTART: Zbigniew Sajnóg, Paweł Konjo Konnak, Artur Kudłaty Kozdrowski, Paweł Paulus Mazur, Dariusz Brzóska Brzóskiewicz, Wojciech Stamm (Lopez Mauzere), Yo Als Jetzt, Maciej Ruciński, Roman Malarz Kobiet Grabowiecki, Ryszard Tymon Tymański, Sławomir Ozi Żamojda, Sni Sredstvom Za Uklanianie

  • Alternatywna Scena Gdańsk-Sopot-Gdynia: Apteka, Bielizna, Bóm Wakacje W Rzymie, Call System, Canada, Dzieci Kapitana Klossa, Dżezz Obskura, Joanna Dead, Konwent A, Mantra Beat, Meva, Miriam, Marilyn Monroe, Movie On / Hello, Oczi Cziorne, Pancerne Rowery, Po Prostu, Los Pirañas Del Baltico, Regał, Sake, Szelest Spadających Papierków, Rocka’s Delight, UNRRA, Waldemar Rudziecki oraz Jerzy Pawleta i Jacek Piotrowski

Kurator: Robert Jarosz


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...