Rak jelita grubego jest najczęściej diagnozowanym nowotworem w Polsce. W wyniku rozwoju medycyny stał się uleczalny. Często powrót do zdrowia oznacza poddanie się operacji wyłonienia stomii. Ta zazwyczaj wiąże się z obawą braku akceptacji ze strony społeczeństwa i nieumiejętnością poradzenia sobie w nowej sytuacji, stąd tak istotna jest rola poradni stomijnych. W województwie pomorskim, na terenie Słupska i Gdańska zaczęły funkcjonować nowo stworzone miejsca, specjalnie dla stomików, z myślą zarówno o nich samych, jak i osobach im bliskich.
Stomia jest chirurgicznie wytworzonym połączeniem części jelita z powierzchnią ciała. Do jej wyłonienia dochodzi w wyniku chorób układu pokarmowego. Obecnie szacuje się, że w Polsce jest ok. 40 tysięcy stomików. Jednak ich liczba stale rośnie, gdyż coraz częściej zaleca się czasowe wyłonienie stomii. Poradnie stomijne w województwie pomorskim powstały w odpowiedzi na potrzeby społeczeństwa. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku wyłania się kilkanaście stomii miesięcznie, w Gdańsku jeszcze więcej. Pacjenci otrzymują na oddziale wskazówki odnośnie pielęgnacji i funkcjonowania ze stomią. Jednak po powrocie do domu mogą liczyć jedynie na siebie. Brak specjalistycznej wiedzy sprawia, że osoby ze stomią zaczynają mieć problemy, co w konsekwencji prowadzi do izolacji od otoczenia.
W słupskiej i gdańskiej poradni dyżurują doświadczone pielęgniarki stomijne. Udzielą one informacji na temat pielęgnacji i higieny stomii, a także doradzą jak prawidłowo dobrać sprzęt stomijny i odpowiednio zbilansować dietę. W przypadku placówki w Słupsku, istotna jest także możliwość uzyskania wsparcia ze strony psychologa, czy powrotu do dawnej kondycji pod okiem rehabilitanta. Zarówno dla stomików, jak i ich najbliższych wizyty są bezpłatne, nie trzeba mieć na nie skierowania, a wcześniejsza rejestracja odbywa się drogą telefoniczną.
Mimo funkcjonowania Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO oraz poradni stomijnych, świadomość społeczna w zakresie stomii jest nadal niska. Wbrew powszechnej opinii stomia nie wyklucza spełniania się we wszystkich aspektach życia. Wyniki badania „Personel medyczny o komforcie życia stomików”, przeprowadzonego wśród pielęgniarek, wskazują, że 87% stomików odczuwa lęk przed stomią, a ponad połowa zmienia swoje plany życiowe. Tylko 49% pacjentów jest zawsze edukowana przed operacją wyłonienia stomii na temat konsekwencji, z jakimi się ona wiąże.
Poradnie stomijne są częścią kampanii społecznej „STOMAlife. Odkryj stomię”. Jej celem jest walka z wykluczeniem społecznym dotykającym stomików, przełamanie tabu związanego ze stomią oraz edukacja pacjentów i społeczeństwa w zakresie faktów i mitów z nią związanych. Misją inicjatywy jest zbudowanie powszechnej akceptacji dla stomików, tak by bez obaw mogli powrócić do normalnej aktywności zawodowej i społecznej.
W ramach kampanii powstał raport „Personel medyczny o komforcie życia stomików”, zostanie również zrealizowane badanie, w którym sami stomicy będą mogli wypowiedzieć się na temat jakości swojego życia. Została także przygotowana strona internetowa: www.stomalife.pl, na której stomicy mogą znaleźć szereg materiałów poradnikowych oraz podzielić się swoją historią i doświadczeniem, które staną się źródłem wsparcia dla innych.
Adresy poradni stomijnych w województwie pomorskim:
Słupsk
Aleja Henryka Sienkiewicza 5
tel: 59 810 87 94
Gdańsk
ul. Jana Pawła II 3D
tel: 58 718 81 76