Co zrobić gdy widzimy człowieka pod którym załamał się, bądź może załamać się lód? Jak pomóc, gdzie dzwonić i co wykorzystać żeby ratować poszkodowanego? Różne techniki ratowania z zimnej wody, w której człowiek nie jest w stanie wytrzymać długo, ćwiczyli dziś gdyńscy strażacy.
Chodzenie po lodzie jest bardzo niebezpieczne. Nawet przy niskich temperaturach warstwa zamrożonej wody może pęknąć. Wówczas czasu jest niewiele. Przyjmuje się, że w temperaturze 2-4 stopni człowiek jest w stanie przeżyć od 17 do 30 minut, maksymalnie do godziny. Wszystko zależy od stanu fizycznego organizmu, czyli od tkanki tłuszczowej i od stanu kondycji człowieka. Co robić kiedy ktoś wpadł do lodowatej wody?
Do podjęcia akcji ratowniczej, wystarczy podać gałąź, kurtkę, szalik lub inny długi przedmiot którego osoba poszkodowana chwyci się i spróbuje przedostać na brzeg.
Dziś w Gdyni strażacy ćwiczyli ratowanie poszkodowanych pod którymi załamał się lód. Ćwiczyli również samoratowanie, czyli techniki samodzielnego wydostania się z wody na lód lub inny grunt.