28.06.2013 11:23 0

Otwarcie Parku Kulturowego w Rzucewie

Dawniej, kiedy Zatoka Pucka była jeziorem, na terenie Rzucewa mieszkali łowcy fok. Swoją osadę usytuowali u stoku Kępy Puckiej i Cypla Rzucewskiego. Odkryto ją dopiero pod koniec XIX wieku, a pierwsze prace archeologiczne miały miejsce na przestrzeni lat 1927-1929. Rok później do literatury archeologicznej wprowadzono termin Kultura Rzucewska.

Pierwsi ludzie na ten teren przybyli około 5 tysięcy lat przed naszą erą. Nic dziwnego, że właśnie na tym miejscu powstał Park Kulturowy - Osada Łowców Fok. Dzięki niemu poznać można zwyczaje i życie dawnych mieszkańców Cypla Rzucewskiego sięgające czasów neolitu.

Pomysł dotyczący powstania Parku Kulturowego zrodził się już w 1994 roku. W Chacie Kaszubskiej wydzielono miejsce ekspozycyjne, dzięki czemu Dom Kulturowy może działać cały rok.

  • O rezerwacie kulturowym była mowa już na Międzynarodowej Konferencji, którą zrobiliśmy w Gdańsku i Rzucewie z okazji odkrycia tego stanowiska w 1994 roku. Wtedy pierwszy raz pojawił się ten pomysł. Później w 2003 roku, kiedy uchwalona została ustawa o ochronie zabytków i wpisano możliwość powstania Parku Kulturowego poszliśmy tym krokiem. Została opracowana koncepcja zagospodarowania tego parku kulturowego, która uwzględniała ochronę krajobrazową, ochronę zabytków archeologicznych i architektury. Ustaliliśmy, że opracujemy edukacyjną ścieżkę łowców fok – informuje Danuta Król z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

Badania archeologiczne, które trwają tutaj już od ponad 100 lat mają swoją bogatą historię i są bardzo dobrze udokumentowane.

  • Badania archeologiczne pokazują coraz to nowe odkrycia. Na tyle udokumentowane było to co tutaj funkcjonowało w okresie neolitu 3000-5000 tysięcy lat przed naszą erą, że pozwoliło odtworzyć pewne elementy, chociażby chatę słupową, palenisko, chaty szamana, piec do wypalania ceramiki rzucewskiej czy groty – wyjaśnia Tadeusz Puszkarczuk, wójt gminy Puck.

Park Kulturowy jest kolejnym obiektem turystycznym na mapie Pomorza. Takiego zdania jest również Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

  • Trudno jest przewidywać przyszłość, ale ja jestem absolutnie przekonany, że wydobycie na światło dzienne tego wielkiego dziedzictwa sprzed kilku tysięcy lat jest czymś zupełnie nowym. Nie tylko dlatego, że ten Park Kulturowy - Osada Łowców Fok jest wyjątkowa w skali Europy bo tylko znamy dwa takie parki – w Finlandii na Wyspach Alandzkich i tutaj, ale też i dlatego, że jest to szczególne połączenie historii Kaszubów osiadłych tutaj na tej ziemi, nad Kaszubskim Małym Morzem, którzy pielęgnują historie ludów zamieszkujących ten skrawek lądu przed paroma tysiącami lat. To jest przykład, że środki unijne mogą zostać dobrze wykorzystane.

Zachwyceni obiektem byli również okoliczni mieszkańcy.

  • Ja tutaj bywam od kilku lat na Europejskich Dniach Kultury. Ostatni raz w zeszłym roku we wrześniu, a tu takie coś. Rewelacja, brak słów – wyjaśnia Elżbieta Mirończuk, hafciarka z Pucka.

Formuła Parku kulturowego jest otwarta. W przyszłości powstać mogą stanowiska, gdzie będzie wytwarzana porcelana czy będzie można strzelać z łuku.

Park powstawał od sierpnia ubiegłego roku. Całkowity koszt inwestycji wynosi 1 mln 990 tysięcy złotych. Znaczną część dofinansowania otrzymano ze środków unijnych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...