23.05.2013 15:33 0

Gdańsk finansuje śniadania dzieciom

Finansowanie obiadów w szkołach stało się standardem. Gdańsk poszedł dalej: jako pierwsza gmina w Polsce realizuje pilotażowy program „Zdrowa kanapka w szkole” – finansuje setkom dzieci najważniejszy posiłek w ciągu dnia, czyli śniadanie!

Jest to autorski projekt realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, pierwszy na skalę kraju. Zakłada dożywienie 761 dzieci w 27 szkołach uczestniczących w projekcie w ciągu dwóch miesięcy: od maja do końca roku szkolnego. Zakładany koszt to 43 000 złotych.

Projekt realizowany jest w ramach wieloletniego programu rządowego „Pomoc Państwa w zakresie dożywiania”.

  • Od dłuższego czasu nosiliśmy się z zamiarem uzupełnienia wyżywienia dzieci, które uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych, świetlicowych do późnych godzin popołudniowych na terenie szkoły. Dzieci otrzymują owoce, warzywa, soki, mleko oraz obiady, ale ważnym uzupełnieniem zdrowej diety jest śniadanie – mówi Elżbieta Omiecińska kierownik Zespołu Wspierania Rodziny. – Do pilotażowego projektu zakwalifikowaliśmy dzieci z rodzin, które wspieramy.

  • Śniadanie jest też potrzebne mózgowi po nocnym odpoczynku. Mózg potrzebuje paliwa, czyli glukozy, której poziom we krwi jest bardzo niski po przebudzeniu. Poranny posiłek pozwala naładować dzieciaki energią. Dzięki temu dzieci mogą sprawnie myśleć – mówi specjalistka dietetyk i terapeuta ruchowy Maria Fall-Ławryniuk. – Proszę pamiętać, że młody organizm jest szczególnie wrażliwy, zachodzi w nim proces wzrostowy i funkcje rozwojowe, dlatego tak ważną rolę odgrywa prawidłowo zbilansowana dieta.

  • Po pilotażowym okresie w tym roku szkolnym, będziemy go kontynuować w kolejnym roku szkolnym od września – zapowiedział prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

MOPR realizuje wieloletni program rządowy pt. „Pomoc Państwa w zakresie dożywiania”, zgodnie z ustawą z dnia 29 grudnia 2005 roku. W ramach tego programu w 2012 roku 2 598 dzieci skorzystało z ciepłego posiłku w szkołach, przedszkolach, gimnazjach w tym 389 dzieci bez tzw. decyzji (art. 6 a „w szczególnie uzasadnionych przypadkach, gdy uczeń albo dziecko korzystające z zajęć w ramach rocznego przygotowania przedszkolnego w szkole lub przedszkolu wyraża chęć zjedzenia posiłku, odpowiednio dyrektor szkoły lub przedszkola udziela pomocy w formie posiłku […]”). Dotacja wydatkowana zgodnie z programem to 1 789 290,00 (60% programu), a wkład własny 1 192 860 (40% programu).


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...