12 maja o 9.00 w sanktuarium maryjno-pasyjnym w Wejherowie odbyło się odsłonięcie tablicy z tekstem Magnificat w języku kaszubskim. Jest to kopia tablicy, którą dokładnie dwa miesiące wcześniej tj. 12 marca odsłonięto podczas Pielgrzymki Kaszubów do Ziemi Świętej w sanktuarium w Ain Karem (Jerozolima).
W tradycji kaszubskiej Wejherowo ze swoją kalwarią, której początki sięgają połowy XVII w., nazywane jest Kaszubską Jerozolimą i dlatego w Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim za zasadne uznano umieszczenie w miejscowym klasztorze ojców franciszkanów kopi tablicy z Ain Karem. Tekst tej modlitwy zaczerpnięto z tłumaczenia Ewangelii, którego na język kaszubski dokonał pochodzący właśnie z Wejherowa franciszkanin o. prof. Adam Sikora.
Odsłonięcia tablicy dokonał Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego - Łukasz Grzedzicki, prezes wejherowskiego oddziału Zrzeszenia - Henryk Kanczkowski oraz kustosz sanktuarium o. Daniel Zbigniew Szustak.
Poświęcenia dokonał natomiast ks. bp prof. Andrzej Dziuba – ordynariusz diecezji łowickiej, który przewodniczył następnie uroczystej mszy św. na Kalwarii Wejherowskiej. Podczas homilii ksiądz biskup nawiązał do wielowiekowej tradycji pielgrzymowania Kaszubów do Wejherowa. We mszy św. modliło się tysiące pątników z całego regionu, w tym uczestnicy 345 pieszej pielgrzymki z Oliwy i 339 pieszej pielgrzymki z Kościerzyny, która jako jedyna od początku swojego istnienia co roku dociera na odpust do Wejherowa. Ruch pielgrzymkowy jest głęboko zakorzeniony w kaszubskiej tradycji i szeroko opisywany na kartach kaszubskojęzycznej literatury. Tablica z Magnificat w języku kaszubskim pozostanie na lata jako materialny znak dziękczynienia Kaszubów za przemiany jakie zaszły po 1989 r. oraz pamiątka obchodzonego właśnie Roku Wiary.
Źródło: Kaszubi.pl
Zanim tablica znalazła się w kościele, trafiła również do naszego Muzeum. Polecamy galerię zdjęć. Następnie, podczas uroczystej sumy odpustowej na wejherowskiej Kalwarii zaśpiewały połączone chóry kaszubskie, działające w Radzie Chórów Kaszubskich: Lutnia z Luzina, Jubileum z Żelistrzewa, Nadolanie z Nadola, Morzanie z Pierwoszyna, Rumianie z Rumi, Kaszubki z Chwaszczyna, Towarzystwo Śpiewacze im. Jana Trepczyka z Wejherowa, Strzelenka z Tuchomia, Harmonia z Wejherowa. Kierownictwo organizacyjne: Ryszard Nalepka. Dyrygował: prof. Przemysław Stanisławski.
Źródło: facebook.pl