10.05.2013 15:02 0

Ty też możesz mieć HIV!

Rośnie liczba zakażonych wirusem HIV na Pomorzu. Z pierwszych informacji wynika, że w 2012 roku aż 102 osoby usłyszały, że są seropozytywne. Rok wcześniej było ich 96. Ryzyko zarażenie HIV nadal jest bagatelizowane, a wiedza o wirusie cały czas jest na niskim poziomie. Program Pozytywnie Otwarci ma wpłynąć na świadomość społeczną na temat HIV i AIDS, zwłaszcza przed zbliżającymi się wakacjami.

Około 100 osób - ekspertów ds. HIV, lekarzy internistów, lekarzy położników i pielęgniarek z województwa pomorskiego – spotka się we wtorek na specjalnej konferencji w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku. Na sympozjum poruszona zostanie sytuacja epidemiologiczna na Pomorzu. Dyskusja dotyczyć ma również psychologicznych problemów związanych z zakażeniem HIV, postępowania poekspozycyjnym w przypadku narażenia na zakażenie wirusem oraz niezbędnego poradnictwa okołotestowego.

  • Pacjent przychodzi odebrać wynik, a pani w okienku często nie ma pojęcia, jak się zachować. Czasem sama boi się zakazić, bo nie wie nawet, że HIV nie przenosi się przez dotyk. W rezultacie bywa i tak, że człowiek dostaje wynik „pozytywny” w kompletnej ciszy, albo jest gromiony spojrzeniem pielęgniarki, która z naganą w oczach przysuwa do niego tę kartkę końcówką długopisu. Wychodzi potem z przychodni i zostaje sam ze swoim przerażeniem i rozpaczą. Nikt mu nie mówi, co ma zrobić, gdzie pójść, jak szukać pomocy. Tak nie powinno być w XXI wieku. Wierzę, że nasza konferencja przyczyni się do zmiany tego podejścia – powiedział Zbigniew Zawadzki, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy Gdańsk.

Więcej nowych zakażeń wirusem niż w województwie pomorskim było wtedy tylko w województwach mazowieckim, dolnośląskim i śląskim. Powodów do zadowolenia nie ma również, gdy idzie o statystyki dotyczące zachorowań na AIDS. W roku 2011 aż 27 osób zachorowało w województwie na AIDS. Zmarło 14 – tyle, co w dolnośląskim i prawie trzy razy więcej niż w mazowieckim. Oznacza to niestety, że wiele zakażeń HIV diagnozowano zdecydowanie za późno.

  • Prawdziwy problem to nie osoby, które już zostały zdiagnozowane, bo one mają dostęp do bezpłatnych leków i pomocy, ale te, które o swoim statusie nie wiedzą i nieświadomie zakażają innych. Takich osób jest w naszym kraju według różnych szacunków od 20 do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Ile z nich pochodzi z województwa pomorskiego? Tego nie wiemy, bo wciąż tylko co 10 Polak zrobił test na HIV. To dramatycznie mało. Gdańska konferencja skierowana jest do lekarzy, pielęgniarek i pracowników ZOZ-ów, ponieważ to właśnie w tych placówkach najczęściej diagnozuje się HIV. Chodzi teraz o to, żeby sito diagnozy było jeszcze skuteczniejsze, a proces przekazywania wyników odbywał się w sposób właściwy. Ludzie nie powinni bać się testów, a często tak to niestety wygląda – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.

Badania na obecność wirusa można wykonać bezpłatnie m.in. w Punkcie Konsultacyjno – Diagnostycznym przy NZOZ INVICTA w Gdańsku, prowadzonym przez Fundację Pomorski Dom Nadziei (ul. Podwale Grodzkie 2, obok Dworca Głównego PKP). Badania są anonimowe. Testy wykonuje się w poniedziałki i czwartki w godz. 17.00 – 20.30.

  • Przed pobraniem krwi odbywa się rozmowa z pacjentem. Nasz pracownik ocenia czy w ogóle istniało ryzyko zarażenia. Na wyniki badania czeka się kilka dni, wykonując je w poniedziałek, do odbioru są w czwartek. Bez względu jaki jest wynik, przeprowadzana jest druga rozmowa. W ciągu miesiąca wykonujemy około 100 testów na obecność HIV – mówił nam Andrzej Słupski, Prezes Fundacji "Pomorski Dom Nadziei".

Wakacje tuż tuż. W wirze letniej zabawy łatwo stracić zdrowy rozsądek. Przelotny romans może mieć jednak tragiczne skutki. Zarazić może się każdy, i też każdy może kogoś zarazić. Wystarczy jeden raz. HIV to już nie choroba narkomanów i prostytutek. Profil osób, które w ostatnich latach dowiedziały się o zakażeniu – mieszkaniec dużego miasta, wiek poniżej 30 lat, wykształcenie wyższe lub średnie, panna lub kawaler. Brzmi znajomo?


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...