Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Inicjatywa ma zwrócić uwagę na potrzeby i prawa osób poszkodowanych, które często nie znają przepisów i nie wiedzą gdzie szukać pomocy.
Przez cały tydzień prawnicy, policjanci i pracownicy socjalni będą udzielali wsparcia poszkodowanym. W prokuraturach, sądach i komisariatach policji uruchomione zostaną specjalne dyżury.
Ostatnie lata pokazały, że ci którzy przychodzą po poradę w ramach Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw najczęściej potrzebują wsparcia z zakresu prawa pracy i rodzinnego. W wejherowskiej prokuraturze do dyspozycji będzie 5 prokuratorów, którzy codziennie od 8.30 do 15.00 będą udzielać porad prawnych. Podobnie będzie w przypadku prokuratury w Pucku. Na pomoc osoby poszkodowane mogą liczyć także w jednostkach policji.
W komendzie w Pucku organizowane będą dyżury przez fachową kadrę kierowniczą i będziemy udzielać wszechstronnej pomocy osobom pokrzywdzonym. W głównej mierze będzie to informowanie o prawach i obowiązkach osoby pokrzywdzonej oraz wskazanie postępowania, by na przyszłość zabezpieczyć się - mówi Łukasz Dettlaff, rzecznik Komendanta Powiatowego Policji w Pucku.
Ten tydzień pomocy ofiarom przestępstw jest dlatego, by te osoby przyszły do nas i zapytały się jakie kroki należy podjąć - dodaje Anetta Potrykus, rzecznik Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie.
Zarówno w Pucku, jak też w Wejherowie, policja będzie przyjmować osoby poszkodowane w godzinach od 10:00 do 18:00. Wszyscy, którzy zdecydują się skorzystać z pomocy mogą liczyć na pełną anonimowość. Inicjatorem i organizatorem „Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw" jest Ministerstwo Sprawiedliwości