Pielęgnowana w Wejherowie pamięć o Jakubie Wejherze powoduje, że każdego roku w kolejną rocznicę Jego śmierci, wejherowianie i mieszkańcy okolic składają hołd założycielowi swojego miasta. Z okazji 356. rocznicy śmierci Jakuba Wejhera w kościele klasztornym została odprawiona uroczysta Msza św., a w krypcie na jego trumnie i przed pomnikiem na rynku, zostały złożone kwiaty.
Nabożeństwo odprawił gwardian klasztoru o. Daniel Szustak a kazanie wygłosił ks. prof. Jan Perszon, teolog, historyk i etnograf, znawca dziejów i kultury Kaszub. Gwardian w swoim słowie intencyjnym przed nabożeństwem przypomniał, że już od ponad 30 lat w kościele św. Anny - tym szczególnym sanktuarium, odprawiane są rocznicowe nabożeństwa w intencji śp. Jakuba Wejhera, fundatora kościołów, kalwarii i założyciela miasta oraz za jego rodziony, co dowodzi jakim szacunkiem mieszkańcy darzą swojego przodka.
W swojej homilii ks. Jan Perszon podkreślił, że pochodzący z wybitnego rodu Jakub Wejher umierając nie pozostawił po sobie dziedzica, co było dla niego "wielkim krzyżem". Kapłan przywołując postać Jakuba Wejhera powiedział, że może on być dla nas patronem wiernej miłości małżeńskiej i pielęgnowania więzi rodzinnych. Nadmienił, że warto o tym pamiętać w czasach, gdy homoseksulane lobby chce wywrócić porządek natury i definitywnie zniszczyć instytucję małżeństwa i rodziny, która jest przecież fundamentem ludzkości i cywilizacji.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości zebrali się tradycyjnie przed pomnikiem założyciela miasta. Zebranych powitał Henryk Kanczkowski, prezes Zarządu Oddziału Zarzszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Wejherowie.
Zabierając głos prezydent Wejherowa przypomniał, że Jakub Wejher zmarł 20 lutego 1657 roku w wieku 48 lat i zostawił po sobie miasto, które rozwinęło się w oparciu o stworzony przez niego projekt architektoniczny.
Pod pomnikiem Jakuba Wejhera kwiaty złożyli m.in. wiceminister Kazimierz Plocke z małżonką, władze miasta Wejherowa z prezydentem Krzysztofem Hildebrandtem na czele, przedstawiciele Starostwa Powiatowego i gminy Wejherowo, kombatanci, delegacje wojska i policji, a także Kurkowego Bractwa Strzeleckiego, Chóru Męskiego Harmonia, Chorągwi Jakuba Wejhera, Zarządu Regionu NSZZ Solidarność Oddział w Wejherowie, PiS i inni.
W uroczystości uczestniczyły delegacje z pocztami sztandarowymi ZKP z Redy, Władysławowa, Jastrzębiej Góry, Krokowej, Szumuda i Lini. Finałem były salwy z armaty Kurkowego Bractwa Stzreleckiego i arkebuzów Bractwa Rycerskiego spod Nordowej Gwiazdy w Świecinie. Organizatorem uroczystości było Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w Wejherowie przy współudziale Prezydenta Miasta Wejherowa i Klasztoru OO. Franciszkanów.