Dzisiaj przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. To doskonała okazja, by podjąć decyzję o zerwaniu z nałogiem.
Dym tytoniowy składa się z prawie 4000 związków chemicznych. Ponad 40 z nich to substancje rakotwórcze. Wszystkie są wprowadzane do organizmu palacza, ale także osób przebywających w otoczeniu. To m.in.: chlorek winylu, tlenek węgla, cyjanowodór, amoniak, arsen. Palaczowi grożą m.in.: nowotwory krtani, trzustki, nerek i zawał serca.
Jeżeli ktoś nie może wytrzymać po przebudzeniu bez papierosa i pali ich kilkadziesiąt dziennie, to jest uzależniony zarówno biologicznie, jak i psychicznie. Palenie to wówczas nie tylko nawyk i przyzwyczajenie, ale także biologiczna potrzeba dostarczania do organizmu nikotyny.
Aby w takim przypadku skutecznie rzucić palenie, dobrze jest porozmawiać z osobą, której udało się to zrobić i skorzystać z jej doświadczenia. Jeżeli palacz podejmował już wcześniej bezskuteczne próby, to niezbędna może okazać się pomoc lekarza, który przepisze odpowiednie leki. Wsparcie ze strony bliskiego otoczenia stanowi nieocenioną pomoc i zwiększa szanse na definitywne rozstanie się z paleniem. Warto skorzystać z pomocy specjalistów z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym: 801 108 108