W związku z odnotowanym spadkiem temperatury powietrza w celu niwelowania zagrożeń utraty życia i zdrowia osób szczególnie narażonych na działanie niskich temperatur, policjanci apelują, aby reagować, gdy widzimy osobę potrzebującą pomocy. Nie bądźmy obojętni, jeden telefon może uratować czyjeś życie.
Każdego roku odnotowywane są przypadki śmierci osób samotnych i bezdomnych. Ich przyczyną jest najczęściej wyziębienie organizmu związane z niskimi temperaturami. Niektóre osoby przed zimnem często szukają schronienia w opuszczonych budynkach, na ogródkach działkowych. Zimowe warunki pogodowe są także ogromnym zagrożeniem dla osób nietrzeźwych, które czasem zasypiają na ławkach, w parku czy mało uczęszczanych miejscach.
Policjanci dążąc do ograniczenia tego typu zdarzeń podejmują wzmożone działania, zmierzające do udzielania pomocy każdemu, kto jej potrzebuje i przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom, jakimi są śmiertelne wychłodzenia. Funkcjonariusze rozpoczęli kontrole miejsc, w których często przebywają bezdomni, np. dworce, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, celem motywowania takich osób do korzystania z ogrzewalni, noclegowni lub innych placówek.
Skuteczność tych działań uzależniona jest również od aktywności mieszkańców, dlatego też apelujemy o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy też nietrzeźwe, które mogą stać się ofiarą mrozów. Prosimy o informacje dotyczące miejsc przebywania takich osób. Czasami jeden taki telefon na numer 997 lub 112 może komuś uratować życie.