15.10.2012 11:33 0 Jacek Drewa

Jest w chórach męskich jakaś siła

Osiem chórów, ponad dwustu śpiewaków i jeden cel – śpiewać! Tak najkrócej można by scharakteryzować wydarzenie, które miało miejsce w sobotę 13 października br. w Wejherowie. XIX Ogólnopolskie Spotkanie Chórów Męskich zawitało na Kaszuby.

Kolejna odsłona największej tego typu imprezy chóralnej w Polsce, tym razem w naszym mieście, okazała się nie lada gratką dla wielbicieli silnych, męskich głosów. A tych sądząc po frekwencji na poszczególnych koncertach nie brakuje i z roku na rok przybywa. Wejherowska publiczność nie zawiodła, gromkie oklaski i żywiołowe reakcje tuż po zakończeniu występów mogą świadczyć o sukcesie i powodzeniu tegorocznego spotkania.

Wspólny występ – integracja, zabawa, przyjemność

Program imprezy ustawiony został tak, aby chóry jak najwięcej czasu spędzały w swoim towarzystwie. Miało to pogłębić istniejące już silne więzi łączące środowiska śpiewacze oraz zawarcie nowych kontaktów między zespołami z całej Polski. Na rynku przed ratuszem, krótkim powitaniem spotkanie rozpoczął prezydent miasta, Krzysztof Hildebrandt, który nie krył swojego zadowolenia z możliwości goszczenia tylu znamienitych chórów w Wejherowie. Następnie nastąpiło wspólne odśpiewanie utworu Jana Trepczyka "Kaszebsko Rodno Zemia", które zainicjował, dyrygent Chóru Męskiego ”Harmonia” Marcin Grzywacz oraz zbiorowe zdjęcie przy pomniku Jakuba Wejhera. A tuż po pamiątkowej sesji fotograficznej w towarzystwie Młodzieżowej Miejsko – Parafialnej Orkiestry Dętej „Fermata” uczestnicy spotkania oraz przybyli wejherowianie udali się do kościoła p.w. Stanisława Kostki. Tam też nastąpiło oficjalne otwarcie XIX Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich, przez co Wejherowo stało się na jeden dzień „stolicą” chóralnego, męskiego śpiewu całej muzykalnej Polski. Wywiązując się z tej roli śpiewająco!

Chwila ciszy, krótki oddech… śpiew

Jako pierwszy wystąpił chór „Dzwon Kaszubski” z Gdyni pod dyrekcją Wiktorii Batarowskiej, tuz za nim chór „Echo” im. prof. Pawła Osińskiego spółdzielni mieszkaniowej w Grudziądzu z dyrygentem Jerzym Cieślakiem, Chór „Echo” Ostrowskiego Centrum Kultury w Ostrowie Wielkopolskim z kierownikiem artystycznym Januszem Lipińskim, Chór im. Wacława Lachmana Towarzystwa śpiewaczego „Harfa” w Warszawie z dyrygentką Katarzyną Zemler, Stowarzyszenie Śpiewacze Chór męski im. St. Moniuszki w Żninie pod ręką Beaty Różańskiej, Chór "Arion" CK Zamek w Poznaniu z dyrygentem Maciejem Groszem, Chór "Echo" z Tczewa, dyrygent Leszek Gołąb oraz współorganizator spotkania Chór „Harmonia” z dyrygentem Marcinem Grzywaczem. W role konferansjera z prawdziwym wdziękiem i olbrzymim profesjonalizmem wcieliła się Ewelina Kuc. Każdy występ niósł ze sobą niepowtarzalne, głębokie przeżycia artystyczne. Chóry dbały o różnorodność w doborze repertuaru, przez co słuchacz nie miał odczucia monotonii czy nudy. I tak obok kompozycji polskich autorów, Witolda Lutosławskiego czy Feliksa Nowowiejskiego, mogliśmy rozmarzyć się w melodiach światowych klasyków takich jak Franz Schubert czy George Gershwin. Na uwagę zasługuje fakt częstego odwoływania się do muzyki i pieśni kaszubskiej, w szczególności do bogatych zbiorów jej największego przedstawiciela Jana Trepczyka.

Radość i łzy

Tuż po uroczystej prezentacji chórów odbyło się wspólne wykonanie utworów: „Pieśń rycerska” Stanisława Moniuszki, dyrygował Leszek Gołąb oraz "Chór niewolników” z opery „Nabucco” Giuseppe Verdiego, które poprowadził Maciej Grosz. Z setek gardeł popłynęła pieśń łącząca chórzystów w jeden, unikalny na skale światową zespół śpiewaków – amatorów. Następnie wysłuchano referatu poświęconego chóralistyce pod tytułem "Rola i znaczenie amatorskich zespołów chóralnych w kształtowaniu i rozwoju kultury muzycznej społeczeństwa, na przykładzie chórów męskich naszego regionu”, które wygłosił prof. Marek Rocławski. Wykład cieszył się olbrzymim zainteresowaniem, czego dowodem były entuzjastyczne brawa w trakcie odczytywania referatu. Na zakończenie nastąpiło uroczyste zakończenie i podsumowani zjazdu w auli Gimnazjum nr 1. Tam również wszyscy zebrani poznali następnego gospodarza Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich, którym został Ostrów Wielkopolski.

Organizatorami XIX Ogólnopolskich Spotkań Chórów Męskich byli: Polski Związek Chórów i Orkiestr oddział Gdańsk, Wejherowskie Centrum Kultury oraz Chór Męski „Harmonia”, natomiast patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Wejherowa – Krzysztof Hildebrandt. Dofinansowania udzieli: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Wejherowa oraz Starostwo Powiatowe w Wejherowie. Wsparcia udzieli także: Minister Rolnictwa, Kazimierz Plocke, Cech Rzemiosł Różnych Wejherowie oraz Poseł, Jerzy Budnik.

Jacek Drewa


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...