Politycy nie zabijajcie polskich mediów

WYSPA MARIVAUX - PREMIERA W TEATRZE WYBRZEŻE Z UDZIAŁEM KATARZYNY FIGURY

Filmy, Sopot

Data 22.03.2014 19:00-27.04.2014 00:00
Miejsce Teatr Wybrzeże
Miejscowość Sopot

**W najbliższy piątek o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie odbędzie się premiera „Wyspy Marivaux”, inscenizacji łączącej „Wyspę niewolników”, „Spór” i „Triumf miłości” Pierre'a de Marivaux. W spektaklu w reżyserii Iwo Vedrala wystąpi - po raz pierwszy od kiedy dołączyła do zespołu Teatru Wybrzeże - Katarzyna Figura. **

„Wyspa Marivaux”, a na niej trzy klasyczne, fascynujące, rzadko lub w ogóle w Polsce nie grane teksty: „Wyspę niewolników”, „Spór” i „Triumf miłości”. U Marivaux pobrzmiewają echa Shakespeare'a, Goldoniego, Moliera, ma on jednak na tyle własny charakter pisma, że tworzy dzieła oryginalne i osobne. Arlekin niby ciągle bawi, próżne Damy szukają miłości, odważni Kawalerowie wyznają im swoje uczucia, ale bal ewidentnie zmierza ku końcowi. Horyzont staje się zamazany. Zabawa ustępuje bezwzględnemu okrucieństwu i uprzedmiotowieniu. Wyspa jest w stanie wyjątkowym. Gramy w zadawanie sobie ran. Dla rozrywki?

[IMG]2[/IMG]

W spektaklu występują: Dorota Androsz (Karize, Focion), Agata Bykowska (Egle), Katarzyna Figura (Kleantis, Leontyna), Anna Kociarz (Frozyna, Hermidas), Krzysztof Matuszewski (Arlekin, Hermokrates), Marek Tynda (Ifikrates, Messa, Arlekin), Piotr Witkowski (Mesin, Dimas) oraz - po raz pierwszy na scenie Wybrzeża Monika Janeczek (Adina) i Jakub Mróz (Trywelin, Azor, Agis). Scenografię przygotował Marcin Chlanda, kostiumy zaprojektował Konrad Parol.

Reżyser, Iwo Vedral o spektaklu: „Świat Marivaux jest pozbawiony molierowskiego dydaktyzmu, konturu społecznej krytyki. Czerpie z bogatej tradycji toposu wyspy z jej newralgiczną rozpiętością pomiędzy arkadyjskim domysłem a rozczarowaniem. Marivaux gubi swoje postaci w nadchodzącej dekadencji. Zaludnia Wyspę zaskakująco współczesnymi wyrzutkami. Nienasycenie, niewolnictwo, uzależnienie, głód - to karty w grze, w której wygraną jest wolność wyboru, a ta okazuje się największą pułapką."

Pierre de Marivaux „Wyspa Marivaux: Wyspa niewolników, Spór, Triumf miłości”

  • Przekład: Ewa Bułhak
  • Reżyseria: Iwo Vedral
  • Scenografia: Marcin Chlanda
  • Kostiumy: Konrad Parol
  • Muzyka: Jakub Orłowski, Fabian Włodarek
  • Inspicjent, sufler: Agnieszka Szczepaniak

Premiera: 21 marca 2014, godz. 19.00 na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie

Kolejne spektakle: 22, 23, 24 marca oraz 21, 22, 23, 24, 25, 26 i 27 kwietnia

[IMG]3[/IMG]