Szekspirowskie Regionalia w Wejherowie

Filmy, Wejherowo

Data 02.08.2013 19:00
Miejscowość Wejherowo
Bilety wstęp wolny

Realizowany cyklicznie od 2009 roku projekt „Szekspirowskie Regionalia”, stworzony z myślą o małych i średnich miastach województwa pomorskiego, nawiązuje do formy tych letnich peregrynacji grup teatralnych oraz daje mieszkańcom regionu możliwość zapoznania się z dziełami wybitnego Stradfordczyka Williama Szekspira.

W tym roku trasa wędrówki prowadzi przez Pruszcz Gdański, Wejherowo, Tczew i Hel, a jej bohaterem będzie spektakl „Teatru w Koszyku" z Lwowa i Narodowego Centrum Łesia Kurbasa w Kijowie, w reżyserii Ireny Wolickiej i wykonaniu Lidii Danylczuk „Ryszard po Ryszardzie”, inspirowany „Ryszardem III” Szekspira. Dopowiada on historię słynnego Ryszarda, rozpoczynając się w momencie, w którym Szekspir zakończył dramat swego bohatera. Widz sam może zdecydować, kiedy i w jakich okolicznościach toczy się jego akcja: może to ostatnia noc tyrana przed rozstrzygającą bitwą, a może miejsce odbywania wiekuistej kary. Założeniem aktorki nie jest tu odegranie perypetii Ryszarda, lecz ukazanie go jako per excellence bohatera monodramu.

Spektakl zebrał wiele cennych nagród, m.in.: Nagrodę Dziennikarzy im. Tadeusza Burzyńskiego oraz Nagrodę Publiczności im. Lidii Zamkow i Leszka Herdegena ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia na 41. WROSTJA, a także Nagrodę Publiczności na Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora w 2008 roku. Na Pomorzu „Ryszard po Ryszardzie” zagości w ramach projektu „Regionalna Akademia Teatru” finansowanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego.