Kino Letnie w Orłowie rusza już 23 czerwca

Filmy,

Data 23.06.2015 00:00-18.08.2015 00:00
Miejsce Gdynia Orłowo

Miasto Gdynia i Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa już po raz czwarty zapraszają na pokazy filmowe Kina Letniego w Orłowie czyli cykl wakacyjnych spotkań ze światowym kinem. W każdy wtorek od 23 czerwca do 18 sierpnia 2015 r. o godz. 21.30 prezentowane będą wybitne filmy światowego formatu. Wakacyjne pokazy ambitnego kina są alternatywą dla hitów prezentowanych w tym czasie w multipleksach, wypełnieniem pewnej luki repertuaru kin studyjnych, ale również okazją na nadrobienie zaległości.

Wieczorne pokazy poświęcone będą najciekawszym filmom ubiegłych lat, które zdobyły nagrody i wyróżnienia na takich festiwalach jak: Cannes, San Sebastian, Wenecja, Berlinale czy Europejskie Nagrody Filmowe. "Ponownie zaprezentujemy filmy ze wszystkich stron świata, które poruszyły i bawiły publiczność niejednego festiwalu filmowego. Zaprezentujemy m.in. tegorocznego zdobywcę nagrody Złotego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie, czyli Taxi-Teheran, w reż. Jafara Panahi, irańskiego twórcy, który od wielu lat przebywa w areszcie domowym za kręcenie filmów" - informuje Anna Kądziela-Grubman koordynator programowy. „Będzie również doskonały „Lewiatan" Andrieja Zwiagincewa, który był największym konkurentem "Idy" Pawła Pawlikowskiego w walce o Oskara oraz miano Europejskiego Filmu Roku, które ostatecznie przypadły Idzie" - dodaje.

Wszystkie pokazy odbędą się na Scenie Dużej, a w przypadku złej pogody będą przenoszone na zadaszoną Małą Scenę. Przed wybranymi projekcjami zostanie wyświetlony 15 - 20 minutowy blok filmów i animacji krótkometrażowych z polskich i europejskich festiwali filmów krótkometrażowych. Wstęp 9 zł. Sprzedaż biletów na seanse filmowe bezpośrednio przed projekcjami.

PROGRAM:

  • 23.06.2015 | TAXI - TEHERAN, reż. Jafar Panahi, Iran, 2015, 82 min

Nagrodzone w 2015 r. Złotym Niedźwiedziem "Taxi-Teheran" Jafara Panahiego jest jak audiowizualna pocztówka z Iranu. Podróżujący po Teheranie jako taksówkarz reżyser na przykładzie kolejnych pasażerów z humorem pokazuje absurdy i grozę życia w jego ojczyźnie. Chociaż pojawia się tu dosadna krytyka instytucji cenzury czy opresyjnego systemu, film przepełniony jest miłością do perskiej kultury i Irańczyków. Dzięki niemu dowiadujemy się na temat Iranu więcej prawdy niż z mediów w ostatniej dekadzie.

W Teheranie trwa dzień jak co dzień. Auta suną po zakorkowanych ulicach, kierowcy żółtych taksówek błądzą po gigantycznej metropolii w poszukiwaniu adresów, pod które każą zawieść się pasażerowie. Wśród nich jest jeden wyjątkowy samochód. Wyróżnia go nie tylko to, że jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa, ale też to, że na desce rozdzielczej zamontowano w nim przemysłową kamerę, a za kierownicą siedzi nie kto inny, jak sam Jafar Panahi, reżyser tego wspaniale przyjętego przez krytykę i widzów filmu. Do jego samochodu wsiadają ludzie prości i intelektualiści, przyjaciele i kompletnie nieznajomi, przypadkowe osoby w potrzebie i umówieni na przejażdżkę członkowie rodziny, w tym kradnąca reżyserowi film siostrzenica.

  • 30.06.2015 | MAMA, reż. Xavier Dolan, Francja / Kanada, 2014, 139 min

MFF Cannes 2014 - Nagroda Jury, Cezary 2015 - Najlepszy film zagraniczny. Kolejny film kanadyjskiego młodego reżysera, nazywanego „złotym dzieckiem filmu". Owdowiała kobieta wychowuje samotnie agresywnego syna. Chłopak ma piętnaście lat i cierpi na ADHD. Wspólnie próbują związać koniec z końcem i stawić czoła problemom. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się Kyla, tajemnicza sąsiadka mieszkająca po drugiej stronie drogi. Dziewczyna sprawia, że w życiu matki i syna znów pojawia się nadzieja na lepszą przyszłość.

"Mama" to film autentycznie "nowy" i "młody". Genialna psychodrama, realizacyjny kunszt, a przede wszystkim kino zanurzone w popkulturze, którą reżyser genialnie przekuwa w sztukę i z której potrafi wydobyć coś zadziwiającego, czystego i autentycznego. - Paweł T. Felis

  • 7.07.2015 | SMAK CURRY, reż. Ritesh Batra, Indie / Francja / Niemcy / USA, 2013, 104 min

MFF Karlowe Wary 2013 - udział w konkursie, Tydzień Krytyki Filmowej w Cannes 2013. Życie w Indiach jest jak hinduskie jedzenie - bogate w aromaty, smaki i kolory. Gdy wskutek kulinarnej pomyłki losy dwojga obcych sobie ludzi niespodziewanie się splotą, miłość okaże się dla nich najlepszą przyprawą. Ila, wciąż młoda i piękna gospodyni domowa, postanawia dodać trochę koloru swemu bezbarwnemu małżeństwu - zgodnie z maksymą „przez żołądek do serca". Kobieta ma wielką nadzieję, że nowa potrawa, której smak doprowadziła do doskonałości, przyspieszy bicie serca jej męża. Specjalna przesyłka z jedzeniem, wysłana do niego do biura, przez pomyłkę trafia w ręce innego mężczyzny. Tak rozpoczyna się pełna subtelnych emocji historia dwojga ludzi, pragnących nadać życiu odrobinę smaku.

  • 14.07.2015 | W KRĘGU MIŁOŚCI, reż. Felix Van Groeningen, Belgia / Holandia, 2012, 111 min

MFF Berlinale 2013 - Nagroda Publiczności, Cezary 2014 - Najlepszy film zagraniczny. Elise i Didier od siedmiu lat żyją w szczęśliwym, choć niekonwencjonalnym związku. Połączyła ich gorąca miłość od pierwszego wejrzenia, głęboka potrzeba życia po swojemu i pasja do muzyki bluegrass. Niespodziewanie jednak koło fortuny się odwraca. Kiedy ich kilkuletnia córka Maybelle zapada na poważną chorobę, żarliwe i zmysłowe uczucie poddane zostaje próbie, a Elise i Didier oddalają się od siebie. Zaczynają żyć własnym życiem, ale nadal walczą o córkę, wierząc, że miłość jest w stanie zwyciężyć wszystko. Czy uda im się pokonać przeznaczenie?

  • 21.07.2015 | PRZED PÓŁNOCĄ, reż. Richard Linklater, USA, 2013, 108 min

Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych - Najlepszy Scenariusz 2014, Oskary 2014 - Nominacja Najlepszy Scenariusz Adoptowany. Po raz pierwszy spotkali się prawie dwadzieścia lat temu przed wschodem słońca w pociągu do Wiednia. Spędzili ze sobą noc, by rozstać się i znów na siebie trafić po dziewięciu latach przed zachodem słońca w Paryżu. Od tamtego lata minęło kolejnych dziewięć lat. Gdzie są teraz? Czy uczucie, które ich połączyło przetrwało do dziś? Reżyser filmu "Przed wschodem słońca" i "Przed zachodem słońca" przedstawia ostatnią część trylogii okrzykniętej przez krytyków największym romansem współczesnego kina, w którym swoje życiowe role zagrali Julie Delpy i Ethan Hawke.

  • 28.07.2015 | PRZESZŁOŚĆ, reż. Asghar Farhadi, Francja / Włochy, 2013, 130 min

Cannes 2013 - Złota Palma dla najlepszej aktorki, Nagroda Jury Ekumenicznego, Złote Globy 2014 - Nominacja Najlepszy film zagraniczny. Ahmad i Marie nieformalnie zakończyli swój związek cztery lata temu. Po długiej rozłące mężczyzna przylatuje do Paryża, aby ostatecznie podpisać dokumenty i tym samym doprowadzić sprawę rozwodową do końca. Marie potrzebuje tych formalności, aby móc wejść w nowy związek małżeński z Samirem. Spotkanie nabiera dramatyzmu, kiedy Ahmad dowiaduje się, że atmosfera w domu Marie daleka jest od normalności. Z każdą chwilą kolejne tajemnice z przeszłości wychodzą na jaw i odciskają swoje piętno na życiu wszystkich.

  • 4.08.2015 | LEWIATAN, reż. Andriej Zwiagincew, Rosja, 2014, 140 min

Cannes 2014 - Złota Palma - najlepszy scenariusz, Camerimage 2014 - Złota Żaba. Kola mieszka z młodą żona Lilą i nastoletnim synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka Wadim Szelewiat, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc przybywa Dimitri - znajomy prawnik z Moskwy, który wie jak uratować majątek Koli. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną strukturą władzy, która zaczyna być coraz bardziej agresywna. Sytuacja się komplikuje, gdy prawnik okazuje się kochankiem Lili. Brutalna miasteczkowa klika zmusza go do wyjazdu, a rodzina Koli zostaje sam na sam z bezwzględnym, pożerającym wszystko Lewiatanem, którym okazuje się współczesna Rosja.

  • 11.08.2015 | OH, BOY!, reż. Jan Ole Gerster, Niemcy, 2012, 83 min

Europejska Nagroda Filmowa 2013 - Europejskie odkrycie roku. Niko jest wyrzuconym z uniwersytetu dwudziestokilkulatkiem. Żyje chwilą, bezsennie włóczy się ulicami Berlina i zachwyca ludźmi, których spotyka na swojej drodze. Z dyskretną ciekawością obserwuje i analizuje ich sposoby radzenia sobie z codziennością. Nie zauważa jednak, jak szybko sam staje się outsiderem. Wszystko zmienia się dopiero, gdy Niko niespodziewanie zostaje zmuszony do konfrontacji z konsekwencjami swojej bierności. Jego dziewczyna decyduje się zakończyć ich związek, ojciec odcina mu pieniądze na życie, a psycholog określa go mianem mężczyzny „niezrównoważonego emocjonalnie". To tylko lekarska diagnoza czy wielka metafora? W międzyczasie w życiu Niko pojawia się też osobliwej urody blondynka, która przypomina mu, ile cierpienia wyrządził jej w przeszłości oraz nowy sąsiad - szukający w nim partnera do wódki, zakąski i zwierzeń. Niko tymczasem niczego nie pragnie tak bardzo, jak kubka dobrej kawy...

  • 18.08.2015 | PRAGNIENIE MIŁOŚCI, reż. Michel Franco, Francja / Meksyk, 2012, 93 min * - pokaz wyjątkowo o godz. 22.00

Cannes 2012 - wygrana Un Certain Regard, San Sebastian 2012 - Wyróżnienie specjalne. Współczesne kino meksykańskie w najlepszym wydaniu. Nastoletnia Alejandra przeprowadza się z ojcem do Mexico City, gdzie obydwoje rozpoczynają nowe życie. Wydaje się, że dziewczyna dobrze sobie radzi w nowej szkole i w krótkim czasie zyskuje grono przyjaciół. Sytuacja zmienia się dramatycznie, kiedy nagranie seksu Alejandry z jej nowym chłopakiem trafia do Internetu. Okazuje się, że nowi „przyjaciele" od początku prowadzą z nią okrutną grę.