Warsztaty pt. Zabytki na dotyk w ramach projektu Pozbieraj zabytki

Inne, Gdańsk

Data 01.04.2015 00:00-06.11.2015 00:00
Miejsce NCK - Ratusz Staromiejski
Miejscowość Gdańsk

Każde miasto jest źródłem wiedzy i inspiracji, a co dopiero takie miejsce jak Gdańsk. Jego przestrzeń to tekst w którym zapisano ponad 1000lat historii. Każdy rok, każdy budynek składa się na elementy tworzące razem „miejską układankę” pełną znaczeń. Czy jednak w natłoku treści i komunikatorów nie ucieka nam odpowiedź na najważniejsze pytanie: dlaczego tak wygląda Gdańsk? Projekt „Pozbieraj zabytki!” zachęca do zadawania wielu pytań i szukania odpowiedzi. Pokazuje, że miasto i jego przestrzeń nieustannie podlega zmianie i można je „składać” jak układankę.

[IMG_R]2[/IMG_R]

Ogromne zniszczenia po II Wojnie Światowej sprawiły, że miasto musiało zostać praktycznie stworzone na nowo.  Z tego powodu wiele jego miejsc nie zostało odbudowanych z historyczną wiernością, a dużo architektonicznych elementów nie wróciło na swoje miejsca. Doprowadziło to do sytuacji, w której Gdańsk stał się swoistymi „puzzlami”. Podobnie było z dwoma obiektami, których gospodarzem jest Nadbałtyckie Centrum Kultury – Ratuszem Staromiejskim i kościołem św. Jana. Naszym zadaniem będzie „pozbieranie zabytków”, czyli przywrócenie wiedzy i świadomości nie tylko o pierwotnym wyglądzie tych budowli, ale i całego Starego i Głównego Miasta.

Do udziału w projekcie zapraszamy mieszkańców Gdańska, czyli dzieci, dorosłych i seniorów. Zwiedzanie miasta ma niezwykle wizualny aspekt, ale nie zamierzamy skupiać się wyłącznie na zmyśle wzorku, dlatego działania skierowane są również do osób niewidomych. Podczas unikatowego na skalę polską programu -  „Zabytek na dotyk”, zamierzamy w innowacyjny sposób podejść do turystyki kulturalnej i wydrukować na drukarce 3D Ratusz Staromiejski i kościół św. Jana, a z pomocą metodologii „design thinking” rozwiązać inne „miejskie” problemy osób niewidzących.  Druk 3D pomoże nam również przywrócić wygląd wnętrza dawnej gdańskiej kamienicy, w czasie warsztatów dla rodzin „Zabytek w 3D”. Z kolei ruch tramwajów na ulicy Długiej zostanie przywrócony dzięki zajęciom animacji poklatkowej „Stara ósemka”. Przedwojenny Gdańsk ożyje na analogowej kliszy podczas fotograficznych eksperymentów w czasie warsztatów „Zabytek Stop – Klatka”, a na malarskim płótnie – na pracach przedszkolaków stworzonych na zajęciach „Gdańsk jak malowany”. Uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich zapraszamy na interaktywne spacery „Zbieracze zabytków”, a seniorów na spotkania „Gdańsk odNOWA”. Połączymy na nich wspomnienia nobliwych mieszkańców Gdańska z historią powszechną. Finałem projektu będzie gra miejska dla rodzin, w czasie której każdy będzie mógł „pozbierać” ciekawostki, zagadki i informacje na temat Wolnego Miasta.

Projekt „Pozbieraj zabytki!” powstał w wyniku współpracy Nadbałtyckiego Centrum Kultury z Pracownią Dwie Ole. Otrzymał dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu wstęp na wszystkie zajęcia jest nieodpłatny, a po jego zakończeniu zostanie opublikowana książeczka zbierająca wiedzę na temat „zdekompletowanego” Gdańska. Będzie można ją pobrać bezpłatnie w Nadbałtyckim Centrum Kultury w listopadzie 2015.

Harmonogram:

Zbieracze Zabytków

Wędrówki edukacyjne dla szkół

kwiecień – październik 2015

Zabytki na dotyk

Warsztaty dla osób niewidomych

14, 21, 28.05 i 11, 18, 25.06

Prowadzenie: Klaudiusz Grabowski, Krzysztof Kossak, Jakub Kurowski, Aleksandra Tatarczuk, Grzegorz Zięcina

Gdańsk jak malowany

Warsztaty malarskie dla przedszkolaków

2, 9, 16, 23.06.2015

Prowadzenie: Aleksandra Żukowska

Zabytek Stop – Klatka

Warsztaty z fotografii analogowej dla młodzieży

11 – 12.07.2015

Prowadząca: Aleksandra Kotarska

Stara ósemka

Warsztaty animacji poklatkowej

25 -26.07.2015

Prowadząca: Daria Kopiec i Aleksandra Kotarska

Zabytek w 3D

Warsztaty drukowania 3D dla rodzin

22 – 23.08.2015

Prowadzący: Grzegorz Zięcina, Krzysztof Kossak

Zabytek odNOWA

Warsztaty story-tellingowe dla seniorów

4, 18.09; 2, 16, 30.10; 06.11.2015

Prowadzący: Klaudiusz Grabowski

Pozbieraj zabytki!

Gra miejska dla rodzin

3.10.2015

Prowadzący: Pracownia Dwie Ole

Zabytki na dotyk - warsztaty dla osób niewidomych 14, 21, 28 maja oraz 11,18,25 czerwca godz. 16:00-18:00 zapisy: [email protected] / tel. 600 459 851