W sobotę w Gdyni zostanie otwarta Aleja Żeglarstwa Polskiego, a także odsłonięta tablica poświęcona kapitanowi Władysławowi Wagnerowi - pierwszemu Polakowi, który opłynął świat pod żaglami.
Aleja Żeglarstwa Polskiego, której inicjatorami są Polski Związek Żeglarski, Liga Morska i Rzeczna oraz Miasto Gdynia, upamiętniać będzie wielkich polskich żeglarzy. Pierwszym z nich jest Władysław Wagner. W tym roku mija 100. rocznica jego urodzin, 20. śmierci oraz 80 rocznica wyruszenia w rejs dookoła świat, dlatego środowisko żeglarskie proklamowało go Rokiem Wagnera. 8 lipca 1932 r. 19-letni wówczas Władysław Wagner wyruszył na „Zjawie" z gdyńskiego Basenu Jachtowego w historyczny rejs dookoła świata. Jako pierwszy Polak opłynął kulę ziemską na jachcie żaglowym. Wybuch II wojny światowej zatrzymał go w brytyjskim Great Yarmouth [grejt jarmouf], skąd kapitan już nigdy nie powrócił do kraju.
Centrum Wychowania Morskiego Związku Harcerskiego zorganizowało „Rejs Podług Słońca i Gwiazd", podczas którego harcerze na „Zjawie IV" - jachcie nawiązującym do legendarnych jednostek Wagnera, przepłyną symbolicznie ostatni etap powrotu do ojczyzny, z Great Yarmouth do Gdyni. Jego zakończenie będzie częścią sobotniej uroczystości. Uroczystość rozpocznie się w sobotę o godzinie 13:30 w Basenie Jachtowym im. Mariusza Zaruskiego.