Politycy nie zabijajcie polskich mediów

16.08.2012 18:30 0

Rekordy odwiedzin w wejherowskiej bibliotece

W całej Polsce specjaliści biją na alarm, informując o drastycznym spadku czytelnictwa. W kontraście do tych danych staje wejherowska biblioteka, która bije statystyczne rekordy! Samą tylko Wypożyczalnię dla Dorosłych od początku lipca do 16 sierpnia odwiedziło 4 638 osób, co daje średnią liczbę 171 odwiedzin dziennie!

Pomimo takiego ogromu pracy, okrojonej liczy pracowników z powodu sezonu urlopowego i zadań dodatkowych związanej chociażby z dotacją na zakup nowości wydawniczych (przypomnijmy – 34 300 zł), bibliotekarze nie zapomnieli, że trwają wakacje i biblioteka staje się naturalnym miejscem spotkań dzieci i młodzieży, dla których trzeba przedstawić ciekawą ofertę. Jak co roku, zorganizowali wakacyjny cykl zajęć dla dzieci z różnych grup wiekowych, tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. W poniedziałek, 13 sierpnia, odbyło się zakończenie tych wakacyjnych spotkań. W tym roku przebiegały one pod hasłem „Let`s play! Czyli w wakacyjnym kręgu gier”.

Trzeciego lipca Czytelnia w budynku przy ulicy kaszubskiej zamieniła się w biblioteczne kasyno. Na młodych śmiałków czekały wszelkiego rodzaju gry (od planszowych, przez multimedialne, aż po tradycyjne „piłkarzyki”). Każda wygrana gwarantowała zdobycie bibliotecznej waluty, czyli Biblików, które w dowolnym momencie można było wymienić na nagrody z prezentowanego w gablocie zestawu. Stawka była więc wysoka, a gra wyrównana. Przez 6 tygodni funkcjonowania Bibliotecznego Kasyna, odwiedziło je około czterdziestu dzieci. Ci, którzy okazali się najlepsi i najbardziej wytrwali, otrzymali upragnione nagrody. Pozostali, systematycznie uczestniczący w zajęciach, otrzymali nagrody pocieszenia.

Od dziesiątego do dwudziestego lipca innego rodzaju gier spróbować mogli nieco starsi – uczniowie szkół gimnazjalnych. Pod okiem Marka Bemke – członka gdyńskiego Klubu Fantastyki „Zardzewiały Topór” próbowali swoich sił w grach typu rpg, larp i jeepform, pobudzających ich wyobraźnię. Dzięki ich fabularyzacyjno-improwizacyjnemu charakterowi uczestnicy mogli wcielać się w różne postacie i sytuacje. Najlepsi na koniec zajęć otrzymali gry do dalszych potyczek. Spotkania te były zalążkiem klubu gier, który być może od września pojawi się w Bibliotece.

O innej grze, tej o własne życie, mowa była na zajęciach teatralnych, które trwały przez trzy tygodnie na przełomie lipca i sierpnia. Pod hasłem „Nie daj się wylogować!” młodzi aktorzy uczyli się podstaw pracy aktora, czyli poprawnej wymowy, artykulacji, emisji głosu, pracy nad tekstem i podstawowych zadań aktorskich. Ponieważ edukacja teatralna jest o tyle ciekawą formą, że oprócz efektów typowo wychowawczych przynosi również efekty artystyczne, przyszła też pora na pracę nad spektaklem, który z założenia dotyczyć miał problemów biskich młodym ludziom. Przedstawienie było zwieńczeniem projektu „Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu”, w jaki włączyła się wejherowska książnica. Dzięki niemu uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogli ukończyć specjalny kurs e-learningowy dotyczący bezpiecznego korzystania z Internetu. Przeszli przez niego również wszyscy uczestnicy zajęć teatralnych. Byli w ten sposób wprowadzeni w temat zagrożeń związanych z korzystaniem Internetu, dlatego współtworzyli scenariusz spektaklu „W sieci”, opowiadając historie jego bohaterów. Udało im się ukazać w ten sposób złożoność problemu i współodpowiedzialność dorosłych za sytuacje w jakich często znajdują się ich dzieci. Oprócz walorów edukacyjnych przedstawienia uczestnicy zadbali o jego walory artystyczne, ucząc się między innymi układów choreograficznych.

Biblioteka nie zapomniała także o najmłodszych czytelnikach. Przez całe wakacje spotyka się z nimi wróżka. Wspólnie czytają bajki i wykonują prace plastyczne związane z bajkowymi postaciami.

Uroczyste zakończenie zajęć wakacyjnych w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wejherowie odbyło się 13 sierpnia. Po pokazie spektaklu „W sieci” uczestnicy zajęć otrzymali nagrody z rąk dyrektora Biblioteki – Danuty Balcerowicz, zakupione dzięki dotacji z Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wejherowie.

Uśmiechy na dziecięcych buziach są najlepszą recenzją bibliotecznych zajęć. Dzięki tym spotkaniom dzieci wygrały z nudą, spędziły czas z rówieśnikami, nauczyły się wykorzystywać swoją wyobraźnię, planować, opracowywać strategię i rywalizować.

Jak widać – komputer nigdy nie zastąpi drugiego człowieka, a książka, mimo tak silnej konkurencji ze strony multimediów pozostaje wciąż integralną częścią naszego życia, po którą sięgamy, zwłaszcza, gdy mamy nieco więcej czasu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...